Každý rok je to stejné. Od Štědrého dne až do Tří králů má mnoho lidí potřebu bavit se v daleko větší míře, než kdy jindy, všemožnými pyrotechnickými pomůckami.
Pro naše psí, kočičí a další spolubydlící je to období zvýšeného stresu, nepohody a často i nejrůznějších zdravotních potíží způsobených právě petardami a rachejtlemi.
Způsobů, jak vystresované mazlíčky ochránit, je několik. Úplně nejideálnější stav by byl odjet někam na samotu, do hor, zkrátka tam, kde předpokládáme, že bude klid a hluk ohňostrojů na toto místo k citlivému sluchu vašeho zvířecího společníka nedolehne. Tuto možnost ale nejspíš mnoho z nás nemá. Musíme tedy řešit situaci jinak.
U většiny zvířat je toto dostatečné opatření, aby přečkali nejkritičtější období v relativním klidu.
Pouze u malého procenta mazlíčků je nutné přikročit k medikamentóznímu ošetření před očekávaným stresovým obdobím. V současné době neexistuje žádné stoprocentně spolehlivé medikamentózní řešení. Dříve se specielně k řešení tohoto problému používala pro to určená sedativa na bázi acepromazinu, ale ta již z různých důvodů nejsou na trhu. K dispozici jsou nyní různé preparáty na bazi feromonů, které je však nutné podávat i řadu týdnů před očekávanou stresovou situací. Používá se i přírodní extrakt alfa-casozepin, jenž má zklidňující účinek. Ten je však určen spíše pro mírnější stresové situace, jako je návštěva veterináře, pobyt v hotelu nebo transport. I u tohoto preparátu je vhodné podávat jej již několik dní před stresem.
Jen ojediněle v těch nejvážnějších případech je nutné přistoupit k použití sedativ. Tuto možnost ovšem vždy velmi pečlivě konzultujte s veterinárním lékařem.