Odstranění zubního kamene u psů
Odstranění zubního kamene ultrazvukem je v současné době rutinní zákrok na většině veterinárních pracovištích. Tento zdravotní problém je nucen majitel řešit s narůstajícím věkem pejska. Obvykle je třeba ze strany chovatelů více si všímat chrupu svých svěřenců po pátém roce života.
Víme však, že některá plemena jsou ke zvýšené tvorbě zubního kamene dispoziční. Patří mezi ně např. pudl, jezevčík, bišonek, boloňský psík, tvz. brachycephalická plemena – pekingský, japanchin a další. U těchto plemen se zubní kámen vytváří již velmi brzy, často ve druhém roce života.
Potíže plynoucí z vytváření zubního kamene u psů se bohužel neomezují pouze na velice nelibý zápach z tlamičky čtyřnohých mazlíčků. Silná vrstva zubního kamene se postupně posouvá po povrchu zubu pod dásně a vytváří tzv. choboty, ve kterých se vytváří ideální prostředí pro infekci. Tato infekce vyvolává zánět dásní a následně parodontózu, což je odhalování zubních krčků, a následné uvolnění zubů z dásní a jejich vypadnutí. Změny v dutině ústní jsou pak většinou nevratné a některé zuby je nutné z dásní odstranit
Mnoha lidem připadá úsměvná zmínka o čištění zubů u psů. Pes jakožto nejintenzivněji domestikované zvíře trpí velmi často stejnými civilizačními chorobami, jako člověk. Pravidelná péče o zuby psů je tedy stejně smysluplnou činností, jako totéž u lidí. Na rozdíl od nich však u psů postačí toto ošetření chrupu alespoň 2x týdně. Je dobré použít specielní zubní pastu pro psy. Jednak má zcela jiné složení a účel, jednak je ochucena tak, aby pejskům chutnala.