Jak nejlépe ochránit psy a další zvířata před stresovými situacemi, například na Silvestra, během mysliveckých honů, neobvyklých hlučných situacích, apod?

Pro nejúčelnější terapii přímo pro vašeho miláčka k nám neváhejte přijít na konzultaci. Veškeré konzultace poskytujeme ochotně a zdarma.

Způsobů, jak vystresované mazlíčky ochránit, je několik. Úplně nejideálnější stav je se stresující situaci zcela vyhnout, na silvestra napříkald odjet někam hluboko do lesa, kde se rachejtle nestřílí. Tuto možnost ale nejspíš mnoho z vás nemá. Pak nezbývá než se stresem nějak vypořádat. Pakliže o nadcházející stresové situaci víte alespoň měsíc dopředu a máte velmi citlivého mazlíčka, je možné začít včas užívat preparáty s dlouhodobým nástupem účinku popsaných níže. Ovšem vždy doporučujeme nejprve vyzkoušet zvládnout stres bez použití farmaceutik.

Ve většině případů postačí držet se těchto základních praktik:

  • Nenechávejte zvíře venku, pusťte jej dovnitř a poskytněte mu krytý pelech, kde se bude cítit bezpečně. Hlodavcům poskytněte extra materiál pro tvrobu úkrytu v kleci nebo teráriu. Nemáte-li možnost vytvořit zvířeti úkryt, buďte s ním alespoň na nějakém klidném místě v bytě.
  • Pusťtě nahlas televizi nebo hudbu. Nejlepší je vážná hudba, ve které se zvuky ohňostroje dokážou poměrně dobře ztratit.
  • Ujistěte se, že vám zvíře nemůže utéct. Zavírejte za sebou dveře a nenechávejte dokořán otevřená okna. Zatáhněte žaluzie či závěsy, ať zvíře není rozptylované případnými světelnými efekty zvenčí. Rovněž odstraňte předměty, které by mohl pes či kočka v panice snadno rozbít či převrhnout. Pakliže nechcete nic riskovat a víte, že váš pes nebo kočka podléhá stresu ve zvýšené míře, nechejte je očipovat.
  • Při projevech stresu se zvířetem buďte a nenechávejte jej o samotě. Pomáhá mluvit na něj, hladit ho, uklidňovat, rozptýlit ho všemožnými dobrotami a zábavou, kterou má rád. Ovšem nepřehánějte to. Zvíře není dítě a přemíra objímání, nošení a tisknutí jeho stres jen umocní.
  • Pokud zvíře někam zaleze a schová se, nesnažte se jej dostat pryč, pokud mu tedy nehrozí nějaké nebezpečí. Zvíře samo vyleze, až bude chtít.
  • Pakliže máte pejska, dojděte jej vyvenčit včas před začátkem stresové události.
  • Snažte se sami chovat v rámci možností „normálně“. Pakliže budete sami ve stresu nebo se budete chovat nestandartně, zvíře to vycítí a bude v o to větším stresu.

U většiny zvířat je toto dostatečné opatření, aby přečkali nejkritičtější období v relativním klidu. Pouze u malého procenta mazlíčků je nutné přikročit k medikamentóznímu ošetření před očekávaným stresovým obdobím.

Medikamentózní léčba stresu

Trend posledních let v oblasti potlačování stresu a nežádoucího chování se ubírá poněkud jinými cestami než dříve. Zklidňování psích neurotiků pomocí sedativ (která již nejsou na trhu) je nahrazováno používáním přírodnějších a pro pacienty šetrnějších přípravků. Je tedy nutné si uvědomit, že způsob medikace a nástup účinku léků nespočívá v jednorázové aplikaci, která během několika minut nastoupí a po několika hodinách zas odezní.

Preparáty na bázi přírodních látek nebo esenciálních aminokyselin je nutné podávat systémově, dlouhodobě nebo alespoň delší dobu před očekávanou krizovou událostí. Je také nutné upozornit, že účinek na jednotlivé pacienty je velmi individuální a nemusí u každého docílit kýženého efektu. Je dobré účinek vyzkoušet předem.

Na trhu je mnoho preparátů. Na našem pracovišti máme k dispozici níže uvedené z nich a rádi s vámi osobně prodiskutujeme ten nejvhodnější pro vašeho pejska.

Zylkène® je doplňkové krmivo pro psy a kočky určené ke zvládání a prevenci stresu. Obsahuje přírodní extrakt α-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny kaseinu z odstředěného mléka a má uklidňující účinky a uvolňující účinky na ustrašené psy a kočky. Symptomy se zlepšují již během krátké doby a pohoda zvířete roste. Zvířata jsou viditelně klidnější, lépe spí a vyhledávají opět více kontaktů jak s člověkem, tak s ostatními zvířaty. Je vhodný pro použití v situacích, ve kterých může dojít ke stresu nebo strachu, jako je manipulace se zvířetem, cestování, ohňostroj, pobyt v hotelu, návštěva veterináře nebo stěhování domácnosti. Podává se minimálně 1-2 dny před očekávanou událostí, lepšího účinku je dosaženo při dlouhodobém podávání po dobu 1 – 2 měsíců nebo i déle. Je možné dokonce celoživotní užívání.

Relaxis je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny l-theanin, která je obsažena v zeleném čaji. L-theanin je biolátka, která vyvolává relaxační reakci. Studiemi bylo prokázáno, že po podání l-theaninu začne mozek pracovat v uklidňujícím rytmu alfa vln. Relaxis se vyznačuje rychlým nástupem účinku, cca do 40ti minut, a přetrvává po dobu 3 až 6ti hodin. Relaxis obsahuje čistě přírodní účinnou látku. Nevyvolává otupělost ani ospalost, nemá sedativní ani hypnotické účinky, naopak přispívá k pocitu pohody.

No Stress Tablets . Přírodní uklidňující tablety s obsahem výtažků z léčivých rostlin (meduňka, rozmarýn, lípa a chmel). No Stress Tablets se doporučují psům a kočkám všech plemen a věkových kategorií pro uklidnění a odstranění stresu (při nadměrném štěkání, mňoukání a kňučení, proti strachu z odloučení), při návštěvách veterinárního lékaře, v období cestování či stěhování, při bouřkách a ohňostrojích.

Sedalin. Je jediným preparátem se skutečně sedativním účinkem. Nástup účinku je velmi rychlý. Začne působit přibližně do dvaceti minut a přetrvává několik hodin. Doporučuje se, aby pes nedostal den před použitím Sedalinu najíst, a aby byl bezprostředně před aplikací vyvenčen. Po podání nastává u psů psychický útlum, zklidnění, svalové uvolnění a tím utlumení hybnosti. Tento preparát je k dostání pouze na předpis nebo přímo u veterinárního lékaře. Vzhledem k velkému komerčnímu balení je možné ho použít jen u velkých plemen psů.

Zcela novým směrem se vydala firma Royal Canine, která v letošním roce uvadla na trh krmivo s označením Royal Canine Veterinary Diet Dog Calm. Jedná se o kompletní krmivo pro psy od 15 měsíců, které napomáhá zvládat stresové situace. Obsahuje unikátní kombinaci živin, které vedou ke zmírňování vlivu symptomů stresu na organismus. Účinnými látkami v krmivu je Alfa-kasozepin, aminokyselina z mateřského mléka, která u nově narozených mláďat vyvolává uklidňující efekt, Thiamin – vitamín B 1 specificky působící na nervový systém a především L-tryptofan, který přímým působením v mozku navozuje stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky a je nápomocný v redukci stresu a úzkosti. Působí na nervovou soustavu na deprese a fobie. Pomáhá uvolňovat mysl a navodit pocit pohody svým účinkem na mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin. S touto veterinární dietou je nutné začít 4 týdny před očekávanou změnou.

Na závěr je nutné podotknout, že samotná medikace jakýmkoli preparátem pár dnů před stresovou situací v mnoha případech nestačí. S opravdu neurotickým pacientem je nutné pracovat systémově, celý rok, často celý život pacienta, a po poradě s odborníkem využít profesionální behaviorální terapii.