Hypoalergenní dieta – domácí vařená

Obecně: vařené krůtí (kuřecí) maso nebo zelenina se zamíchá s vařenou rýží, rozdělí na malé porce a zamrazí. Krmí se dle níže uvedeného schématu.

Kočky:

Pro kočky je sestavení diety velmi snadné. Na jednu porci stačí následující:

  • 100g rýže
  • 100g kuřecího masa

Psi:

U psích pacientů můžeme zvolit mezi vegetariánskou dietou nebo stravou s krůtím masem.

Vegetariánská dieta:

▸ 1,4 kg mrkve
▸ 1,4 kg hrášku
▸ 1,4 kg zelených fazolí
▸ 1,4 kg čerstvých nebo konzervovaných rajčat
▸ 285 g brokolice
▸ 450 g špenátu
▸ 2 kg bílé rýže

Veškerou zeleninu uvařte ve vodě, nepřidávejte žádné koření. Rozdělte ji do nádob o objemu 0,6 l (1 porce) a nechte zamrazit. Tuto jednu porci smíchejte s rýží a krmte podle následujících instrukcí. Nespotřebovanou směs zamrazte.

Velkým psům je možno přidávat navíc rýži. Na tuto dietu převádějte psa postupně po dobu 8-10 dní, abychom nevyvolali průjem. Psi krmení vegetariánskou dietou mají obvykle měkčí stolici. Tato dieta je ve srovnání s komerčně vyráběnými granulovanými dietami chudší na bílkoviny, takže někteří psi po ní mohou zhubnout.

Krůtí maso s rýží:

▸ 2,5 kg vařené rýže
▸ 450 g vařeného krůtího masa
▸ 1 + 1/3 čajové lžičky kalcium karbonátu
▸ 1 čajová lžička dikalcium fosfátu
▸ 5 lžic rostlinného oleje
▸ 1 čajová lžička soli

(nepřidávat žádné jiné multivitamínové ani minerální přísady)

Světlé i tmavé krůtí maso uvařte ve vodě. Do vody pro vaření rýže přidejte minerální soli, přidejte olej a po uvaření přidejte zvlášť uvařené maso. Dobře zamíchejte a zamrazte.

Dávkování:

 
Hmotnost psa (kg)Denní dávka (g)
1,8 - 5,4140 - 280
5,4 - 9,0280 - 450
9,0 - 22,5450 - 900
22,5 - 36,3900 - 1300
 

Upozornění

Při krmení hypoalergenní dietou (ať už se jedná o diagnostickou nebo léčebnou dietu) je nutno ji striktně dodržet. I malé množství potravního alergenu (např. pouhý pamlsek) může vyvolat klinické příznaky: kožní vyrážky, svědění, záněty ušních boltců. Doba podávání hypoalergenní diety se řídí instrukcemi veterinárního lékaře a může trvat několik týdnů, v některých případech i déle.

Hypoalergenní eliminační dieta

Pakliže neznáme konkrétní alergen způsobující alergickou reakci, je nutné nasadit eliminační dietu a konkrétní alergen v potravě identifikovat.

Pozor!

Pokud vaše zvíře pozře cokoli jiného než dietu, vystavujete se riziku získání zkreslených výsledků a nemusíme diagnostikovat příčinu onemocnění.

Komerční granulované diety a vařené domácí diety:

  • používáme komponenty, které nebyly dříve zahrnuty v krmení pro pacienta
  • platí zásada jednoho zdroje cukrů a jednoho zdroje bílkovin
  • minimální doba podávání je 6-10 týdnů

Majitel pacienta by měl dále o dietě vědět následující informace:

  1. Dieta sestává pouze z jednoho zdroje cukrů, jednoho zdroje bílkovin a vody. Nepoužívejte k vaření masa máslo ani margariny, žádné koření, pouze sůl. Z masa odstraňte přebytečný tuk. Maso pouze vařené, ne pečené, grilované apod. K vařené rýži nebo bramborám lze přidat masový vývar. Poměr masa k bramborám či rýži by měl být 3 : 1. K dietě lze přidat syntetické (!) vitaminy, např. Spofavit, a lžičku slunečnicového oleje.
  2. Nejčastěji používané diety jsou jako zdroj bílkovin jehněčí, králík, krůta, ryba, jako zdroj cukrů brambory a rýže.
  3. Dietu je nutné podávat min. po dobu 6-10 týdnů, někdy i déle.
  4. Místo pamlsků a jako odměny lze použít pouze kousek masa obsažený v dietě, příp. bramboru nebo neochucené bramborové hranolky.
  5. Informujte celou domácnost o nezbytnosti dodržení diety.
  6. Pacient se po dobu diety nesmí dostat k jinému zdroji krmiva nebo odpadkům.
  7. Při procházce musí být pes stále na vodítku pro zamezení sbírání kousků potravin venku.
  8. Za 6-10 týdnů kontaktujte ošetřujícího veterinárního lékaře. Tuto dietu nelze krmit celoživotně, nejedná se totiž o vyváženou krmnou dávku.
  9. Všímejte si příznaků onemocnění v průběhu zkrmování diety, především svědění. Měřte svědivost pomocí pomyslné stupnice od jedné k desíti, přičemž desítka je stupeň svědění při zahájení diety. Všímejte si též lokalizace svědění.
  10. Někdy se stane, že pacient nechce hypoalergickou dietu přijímat (zejména kočky). I přesto zkuste vydržet s podáváním diety. Většina pacientů za několik málo dní začne krmivo přijímat. Nutná je opatrnost u obtloustlých koček, které z hlediska možných komplikací při déletrvající hladovce nelze nechat hladovět déle než 2-3 dny.
  11. Pokud se u pacienta dostaví řídká stolice, zvyšte množství rýže nebo brambor. Velmi zřídka se může objevit i zvracení nebo jiné příznaky. Vždy se ihned poraďte se svým ošetřujícím veterinárním lékařem.