Osteochondrodystrofie (OCD)

Toto onemocnění je způsobeno poruchou osifikace (kostnatění) chrupavky růstových zón rostoucích psů. Dochází pak k odloučení chrupavky od kostní tkáně. Faktory ovlivňující rozvoj OCD jsou rychlost růstu, dietní podmínky, hormonální poměry, traumata, genetická dispozice a morfologické poměry kloubu. Postiženy bývají nejčastěji klouby ramenní, loketní, kolenní a hlezenní. Postižena bývají téměř výhradně velká a obří plemena psů.

Onemocnění se nejčastěji projevuje ve věku 5 – 7 měsíců kulháním na jednu z končetin s otokem postiženého kloubu. Diagnóza se potvrzuje rtg vyšetřením obou kolen (příp. ramen apod.).

Léčba se odvíjí od stupně postižení daného kloubu. Při menším rozsahu lézí je možná konzervativní léčba za použití nesteroidních antiflogistik a eliminace zátěže. V případě selhání konzervativní léčby je možná chirurgická léčba, doporučovaná především u mladých zvířat. Avšak ani časný chirurgický zákrok nezastaví rozvoj následného degenerativního onemocnění kloubu. Občasné kulhání, hlavně po zátěži, bývá pozorováno i po chirurgickém ošetření kloubu. Prognóza je lepší v případě onemocnění kloubu ramenního.

Je třeba zmínit, že toto onemocnění může být vyvoláno v mnoha případech překrmováním energeticky bohatým krmivem bohatým na proteiny a nadměrným přísunem vápníku. Velmi důležitou součástí terapie, ale především prevence, je tedy i úprava diety zvlášť u rychle rostoucích psů.