Kdy je nejvhodnější nechat nakrýt fenu?

Pokud neplánujete krytí feny, buďte ve střehu. Ona si totiž určitě bude myslet něco úplně opačného a zcela jistě se jí to podaří v nestřeženém okamžiku uskutečnit. Ale nápadníka si v tomto případě bude vybírat sama.

Zcela jiná situace nastane, rozhodnete-li se pro takříkajíc “plánované rodičovství”, naplánujete krytí a vyberete ženicha. Je téměř jisté, že to rozhodně nebude ten vysněný a vyvolený fešák, o kterém vaše fenka sní. Aby toho nebylo málo, ten “pravý” nápadník bude zaručeně z druhého konce republiky nebo ještě lépe z ciziny a ve vašem zaměstnání vás uvolní tak leda na neplacené volno na jeden den. Přijedete tam, vaše fenka ohrne čenich nad nevzhledným cizincem a bez úspěchu pojedete nazpátek. Kde se stala chyba? Byl ten správný čas? Byla to chyba psa nebo feny? Budou vás napadat mnohé otázky a odpověď na ně znát nebudete.

Abyste alespoň vy jako majitelé fenky měli v podobných případech pocit, že jste udělali maximum, začněte jednat včas. Přibližnou dobu začátku hárání by každý majitel měl znát. Den, kdy se objeví jasně červené krvavé kapky, je prvním dnem hárání. Optimální doba ke krytí pak u většiny fen nastává mezi 9. až 13. dnem. Existují ale výjimky a individuální zvláštnosti, proto na to spolehnout nelze. Málokdy lze také nechat fenu u psa po dobu čtyř dnů. Je proto vhodné 8. den nechat u feny udělat vaginální výtěr a pomocí vaginální cytologie lze velmi přesně stanovit optimální dobu krytí. Jedná se o velmi jednoduchou a levnou metodu. Někdy je nutné zopakovat vyšetření vícekrát po sobě obzvlášť v případě, kdy majitel nezná přesnou dobu začátku hárání.

U některých fen z nejrůznějších důvodů nelze stanovit optimální dobu krytí pomocí cytologie. V současné době existuje i možnost stanovení hladiny pohlavních hormonů z krve fen. Tato metoda je poněkud náročnější na provedení i z pohledu finančního, je však ještě přesnější, než cytologické vyšetření.

Avšak ani v případě, že fena je ke krytí předvedena v optimální dobu nám nezaručí, že krytí úspěšně proběhne. Mezi psem a fenou mohou být vzájemné nesympatie a averze, které nedovolí nakrýt fenu. V takovém případě je dobré mít připraveného ještě jiného krycího psa nebo si s nejbližším veterinárním pracovištěm domluvit umělou inseminaci.