Příznaky kardiologického onemocnění

Příznaky onemocnění srdce jsou velmi individuální. Mnohé z nich se velmi lehce přehlédnou nebo podcení a tím dojde ke vzniku nevratných změn. Obecnými příznaky je obvykle skleslost, snadná unavitelnost, dušnost, velmi často suchý dávivý kašel, jakoby pacient měl “v krku kost”. Může se objevit i úbytek hmotnosti a zvětšení objemu dutiny břišní. Ke včasnému odhalení srdečního onemocnění vede pouze preventivní vyšetření provedené včas.

Jak srdce funguje?

Srdce je sval a jako každý sval má svoje typické vlastnosti a možnosti. Funkcí srdce je neustále dodávat do těla, především do životně důležitých orgánů, kyslík a živiny. Srdce pracuje jako pumpa a jeho činnost je velmi složitým způsobem z mnoha částí těla sledována a ovlivňována. Srdce je rozděleno na pravou a levou část. Do pravé síně přichází krev zbavená kyslíku a z pravé komory se dostává do plic. Tam se okysličuje a vrací se do srdce, tentokrát do levé síně. Z levé komory je pak okysličená krev distribuována do celého těla.

 

Jak se starat o psího kardiaka

Sestavení správné diagnózy a zahájení patřičné léčby jsou v rukou veterináře. Nedílnou součástí péče o kardiologického pacienta je dodržování nezbytné životosprávy pacienta. Tuto úlohu za pacienta přebírá samozřejmě jeho majitel. Hned na začátku je třeba upozornit, že zřídka se podaří tato opatření důsledně dodržet, ale měli bychom se o to alespoň snažit. Pacient by se měl vyvarovat fyzické námahy, především jednorázové zátěže. Např. běhání vedle kola, hraní si s jiným psem nebo s dětmi, usilovné štěkání atd. Vycházky by se měli odehrávat pouze na vodítku. Velmi důležité je dodržovat stejnou pohybovou aktivitu ve všedních dnech i ve dnech volna a vyvarovat se tak krizím tzv. “víkendového syndromu”. Stejnou zátěží pro nemocné srdce může být i psychická a emoční zátěž. Těžko přikážeme psímu pacientovi, aby potlačil radost např. z příchodu majitele nebo jiné blízké osoby. Proto se těmto epizodám nedokážeme zcela vyhnout. Je však v silách majitele zkrátit tento čas na minimum.

Velmi podstatné jsou pravidelné kontroly dle pokynů u veterinárního lékaře. Srdeční choroby mají progresívní průběh a časem je nutné po zopakování vyšetření doplnit terapii o další léky, případně léky změnit. Je také dobré si uvědomit, že některé léky bude pacient užívat již doživotně.

Jak vyšetřujeme pejsky s onemocněním srdce?

Pro důkladné vyšetření srdce a objasnění příčin onemocnění je nutné důkladné klinické vyšetření – auskultace, rentgenologické vyšetření, EKG, popř. vyšetření ultrazvukem. Teprve po pečlivém posouzení všech vyšetření je možné stanovit definitivní diagnózu a zahájit účinnou léčbu. Léčba každého pacienta je vždy individuální a i při totožných příznacích se může u jednotlivých pacientů lišit.

S léčbou je nutné začít co nejdříve

Ať už je příčinou onemocnění srdce deformita chlopní, zúžení velkých cév, poruchy rytmu atd., obranná reakce organismu je ve většině případů podobná. Dochází ke zrychlení a zesílení srdečního rytmu a k zužování cév, což nutí srdce vypuzovat krev do těla pod vyšším tlakem, zbytňuje srdeční svalovina, dochází ke stagnaci krve v plicích a v dutině břišní a vznikají stagnační otoky. Všechny tyto procesy zanechávají na srdci více či méně nevratné změny, které se v mnoha případech již nedají eliminovat žádnou léčbou. Naopak včasná léčba tyto procesy význačně zpomaluje nebo úplně zastavuje. Prodlužujeme tím pacientův život a zlepšujeme jeho kvalitu.