Než si domů přineseme pejska nebo kočičku či jiné zviřátko

Doporučujeme všem budoucím majitelům pejsků, koček či dalších zvířat bezplatnou konzultaci na našem pracovišti, kde ho seznámíme s vlastnostmi všech plemen, s nároky na jejich chov, na jejich péči, s problematikou jejich nejčastějších zdravotních potíží a pomůžeme novému majiteli vybrat plemeno nejvhodnější pro jeho stávající podmínky.

 

Živé zvíře, za něž jeho pořízením přebíráte odpovědnost, není hračka, ani doplněk majitelova image, není to pouhé poplašné zařízení kolem páníčkova domu, nemělo by být ani továrnou na mláďata. Je to především bytost, která vnímá, cítí, prožívá emoce a je odrazem toho, jak s ní nakládáme my sami.

Ať už si pořizujeme křečka, štěňátko, kotě nebo krokodýla, musíme takovému tvoru zajistit vhodné podmínky po celou dobu života tohoto zvířete. Psí útulky jsou přeplněné pejsky, jejichž majitelé s velkým údivem zjistili, že z chlupaté kuličky vyrost bafan vyžadující jejich pozornost, péči, čas a i určité finanční prostředky.

Potencionální majitel by si měl položit následující otázky:

  • Budu mít pro nového přítele vhodný prostor? (místo vymezené řetězem není to pravé)
  • Nebude mi vadit línání, nečistoty ze srsti, pach?
  • Budu mít pro něj čas? (čas venčit, čas na výchovu)
  • Budu mít pro něj finanční prostředky? (krmení, pravidelná i akutní veterinární péče)

 

Odpovíte-li si na všechny tyto otázky kladně, můžete začít uvažovat o tom, jaké zvířátko se stane vaším novým přítelem.

 

Abychom mnoha lidem usnadnili rozhodování, poskytujeme bezplatně konzultace před výběrem a koupí nového zvířete na našem pracovišti. Je dobré, má-li budoucí chovatel alespoň rámcovou představu o druhu, případně plemeni, jež hodlá chovat.

Pokud jste si svého nového přítele vybrali sami, je dobré se vyvarovat koupě na trzích, burzách, dokonce i některých obchodech se zvířaty. Výběr nového přírůstku do domácnosti by se měl uskutečnit v chovatelském zařízení, odkud zvíře pochází, abychom poznali nejen podmínky, ve kterých mládě vyrůstalo, ale abychom též poznali jeho chování mezi sourozenci, jeho povahové vlastnosti ve známém prostředí a abychom posoudili i vlastnosti jeho rodičů. Od chovatele bychom měli dostat informace o dosavadní péči, krmení, provedených preventivních opatřeních apod. U štěňat bychom vždy měli trvat na očkovacím průkaze, ve kterém jsou na 6-ti týdnech zaznamenána min. 2 odčervení a jedno očkování. U štěňat také vždy doporučujeme sepsání kupní smlouvy, kterou by zodpovědný chovatel měl kupujícímu vystavit automaticky.