Jako motto tohoto textu by mohla být parafráze staré jogínské poučky: “vaše zvíře je tím, čím ho nakrmíte."
 

Čím rozhodně nekrmit!

Pro psy ani kočky rozhodně není vhodná uzenina a jiná slaná a kořeněná jídla, cukr a jiné sladkosti – obzvlášť čokoláda, syrové maso a vejce, alkoholické nápoje. Pro psí játra jsou tyto pro člověka běžné věci vysoce zdraví škodlivé. Přímo životu nebezpečné je pak zkrmování drůbežích a králičích kostí, prasečí a telecí krky a žebra a ryby.

Pro kočky jsou pak vyloženě toxické čokoláda, hrozny, cibule a česnek.

Granule pro psy a kočky

Na naší klinice je možné zakoupit celou škálu jak běžných, tak speciálních či dietních krmných granulí. Při telefonické objednávce předem vám granule připravíme k vyzvednutí například u příležitosti vaší pravidelné návštěvy.

 

Krmení zvířat je možné hodnotit z několika hledisek

Pomineme odborné hodnocení krmiva z hlediska obsahu bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a popelovin, stupeň jeho stravitelnosti, vlhkosti a dalších ukazatelů. Zájemci o tyto informace si je jistě najdou v příslušné literatuře.

Praktičtější pro chovatele je např. dělení podle věku, fyzického zatížení, velikosti plemene. Podle věku dělíme psí populaci na štěňata (do 4 měsíců), mladé rostoucí psy (od 4 do 12 měsíců), dospělé psy, staré psy (velmi individuální).

Podle fyzického zatížení bychom měli rozlišit pejsky s běžnou, zvýšenou (povahově temperamentní) a vysokou (služební a sportovní psi) aktivitou. Specifické nároky mají pak sáňoví psi, březí a kojící feny.

Podle velikosti pak rozlišujeme toy plemena, malá, střední, velká a obří plemena.  Sestavit podomácku ideální krmnou dávku pro psa je pro laika dosti náročné. Předpokládá to dosti podrobné znalosti v tomto oboru a mnoho času při přípravě. V současné době je pro většinu majitelů a především pro jejich svěřence daleko výhodnější zkrmování kvalitními krmivy, které respektují jednotlivé kategorie psů. Velmi jednoduše je pak možné podat přesnou dávku krmiva při správně zvolené kategorii. Obzvlášť důležité je to pro štěňata do jednoho roku.

Při sestavování domácí krmné dávky je třeba mít na mysli, že pes není striktní masožravec. K masovému základu by měl tedy dostávat ještě podíl přílohy – rýže, těstovin, ovesných vloček apod. Velmi jednoduchým vodítkem pak u mladých psů jsou dva díly masa a jeden díl přílohy, u dospělých 1 : 1, u starých jeden díl masa a dva přílohy. U dospělého psa pak počítáme u denní krmné dávky spotřebu 25g masa na 1 kg tělesné hmotnosti. U mladých a rostoucích psů je to 30-40g na 1 kg. Nevýhodou doma připravovaného krmení je ztráta mnoha důležitých látek vařením.

Zatímco štěňata je nutné po odstavení krmit 5 – 6 x denně s tím, že postupně se frekvence krmení snižuje. Dospělého psa krmíme 1x denně. Dříve byl mezi chovateli běžně rozšířen zvyk 1x za týden naordinovat psovi celodenní hladovku. Možná je škoda, že se od této praxe v současné době upustilo.