Netopýři mohou být zraněni viditelně (zlomené křídlo) nebo i nenápadně. Pakliže netopýra naleznete na zemi, visícího nízko u země na viditelném místě nebo jej přinesla domů kočka, prakticky vždy se jedná o letu neschopného jedince, který si není schopen zajistit potravu a vyžaduje odbornou pomoc.

Netopýra odchytněte s pomocí kusu látky nebo v rukavicích, při poranění mohou být agresivní a kousat. Netopýra umístěte ideálně do látkou vystlané krabice a dorpavte k veterináři nebo do záchranné stanice.

V případě mláďat, pokud se jedná o mládě holé, umístěte jej někde v blízkosti nálezu do pravděpodobného místa, odkud mohlo mládě vypadnout (štěrbina, díra, apod.), a to tak, aby na něj nesvítilo slunce a nemohli se k němu dostat predátoři (kočka, draví ptáci). Matka si jej pak sama najde po hlase. Pokud ne, mládě uhyne, jelikož ani odborná péče nedokáže nahradit netopýří mateřské mléko a holá mláďata v zajetí nepřežívají. Pokud se jedná již o osrstěné mládě, dopravte jej k veterináři či do záchranné stanice stejně, jako u dospělého netopýra.