Když si kočka vánočně zabalí své vnitřnosti

Máte doma kočku a při rozbalování dárků odhazujete stuhy z nich na zem? Tak pak můžete skončit s dárkově zabalenou kočkou, a to nejen z venku, ale i zevnitř.

Jak je důležitý povánoční úklid se mohli hned po novém roce přesvědčit majitelé Agnes, rok a půl staré kastrované číčy. Jedno staré italské přísloví praví: „Do žen a do melounů se nevidí“. Z pohledu praktického veterináře by se toto moudro dalo ještě maličko rozšířit: „Do hlavy kočky se (taky) nevidí“. Nad výsledky jejich činů zůstává mnohdy rozum stát.

Majitel se na veterinární kliniku dostavil poté, co Agnes  již čtvrtý den zvracela a nepřijímala potravu. Podrobila se rutinnímu vyšetření, tzn. biochemické a hematologické vyšetření krve, a byl proveden rentgenový snímek. Zároveň byla ihned zahájena infuzní terapie. Vyšetření krve nevykazovalo žádné odchylky od fyziologických hodnot, avšak Agnes měla čím dál větší zdravotní potíže i přes infuzní terapii a podpůrné léky.

Jediným nestandartním nálezem byl rentgenový snímek, na němž nebylo úplně všechno tak, jak má být. Orgány v dutině břišní jakoby cosi „nadnášelo“ a posunovalo je do horní poloviny břicha. Především tenká střeva a žaludek tvořily dohromady jakýsi kompaktní útvar.

RTG snímek zobrazující nestandardně vysoko umístěné orgány v dutině břišní

Vzhledem k délce trvání potíží a zhoršujícímu se stavu pacienta bylo poměrně rychle a jednoznačně rozhodnuto provést diagnostickou laparotomii, což je zákrok, při kterém je otevřena stěna břišní a provedena revize celé břišní dutiny (zkrátka když nic jiného nepomůže, musíme se do kočky podívat). Problém, nacházející se v žaludku a ve střevech, byl patrný již na první pohled. Tenké střevo bylo zašmodrchané takovým způsobem, že připomínalo jakýsi exotický náhrdelník.

"Exotický náhrdelník", aneb střevo Agnes zašmodrchané zevnitř vánoční stuhou

Po otevření žaludku bylo zřejmé, co je důvodem. Tenká plastová páska, která se používá na balení dárků pod stromeček! Původně zřejmě barevná, teď, po působení žaludečních šťáv, již průsvitná. Teď již zbývalo zevnitř zabalené vnitřnosti kočičky jen rozbalit. Zatímco z „náhrdelníku“ se páska po delším snažení dala vytáhnout, z opačné strany, z jícnu, to již tak snadné nebylo. Teprve pomocí endoskopu, zavedeného přes dutinu ústní a jícen do žaludku, se to podařilo. Důvodem byly dva velké uzlíky a smyčka nacházející se na plastové pásce procházející jícnem.

Plastová páska (stuha) vyjmutá ze zažívacího traktu Agnes při operaci

Problém tzv. lineárního cizího tělesa (jak se odborně takovým pozřeným předmětům říká) je vždy velmi závažnou zdravotní komplikací jak z důvodu diagnostického, tak i terapeutického. Agnes ale měla štěstí, dnes už zase zdravě baští a nezvrací. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, co ji vedlo k tomu, aby více jak třiceticentimetrovou pásku spolykala. Jedno ponaučení však z tohoto příběhu plyne. Nepodceňujte povánoční úklid, máte-li doma kočku. Protože, jak už víme, „do hlavy kočky se (taky) nevidí!“

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

RoyalCanin

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz