Gynekologie

Syndrom pyometra-glandulární cystické hyperplazie endometria u fen

Pod tímto názvem se skrývá zřejmě nejrozšířenější gynekologické onemocnění fen. Přesto mnoho chovatelů o jeho existenci téměř nic neví, tedy ani to, že mu lze velmi dobře předcházet a účinně léčit. Vyžaduje to jediné, začít včas.

Sliznice dělohy obsahuje značné množství drobných žlázek, které produkují nadměrné množství sekretu. Přes děložní krček z prostředí vagíny se pak do dělohy dostává bakteriální infekce a rozvíjí se pyometra – hnisavý zánět dělohy. Nastartování tohoto patologického procesu způsobuje nadměrná produkce hormonů vaječníků.

Nejčastěji jsou postihovány feny ve věku nad 6 let, feny, jež neprodělaly březost a velmi často po aplikaci hormonů po nežádoucím krytí. Velmi pravděpodobné je toto onemocnění u fen, které trpí často falešnou březostí. Hormonální nerovnováha v organismu fen je také příčinou vyššího výskytu novotvarů mléčné žlázy.

Postoperační snímek dělohy naplněné hnisavým obsahem (pyometra). Tomuto stavu lze velmi lehce předejít včasnou kastrací feny.

Postoperační snímek dělohy naplněné hnisavým obsahem (pyometra). Tomuto stavu lze velmi lehce předejít včasnou kastrací feny.

Pyometra je onemocnění, při kterém dochází k postupnému hromadění hnisavého obsahu v děloze. Ten se může prozradit krvavě-hnisavým výtokem z pochvy, ale může probíhat i asymptomaticky. Fena často pouze více pije, dochází ke zvětšení objemu břicha. Toxiny vznikající v důsledku bakteriální infekce uvnitř dělohy velmi rychle poškozují organismus (játra, ledviny a další orgány). Feny během krátké doby hubnou a jsou apatická často bez dalších příznaků. Pro posouzení závažnosti onemocnění je nutné provést biochemické vyšetření krve pacientky a provedení ultrazvukového vyšetření.

Po infuzní přípravě pacientky, případně transfůzi, je nutná urychlená operace, při které se vyjímá nemocná děloha i s oběma vaječníky. Pouze v případech s mírnějším průběhem a u chovných fen je možné pokusit se o medikamentózní terapii složenou z aplikace antibiotik a hormonů. Po prodělané terapii je žádoucí zabřeznutí feny.