Prevence – očkování dalších zvířat

Vakcinace fretek

Fretky patří ke stále častěji chovaným domácím mazlíčkům. Abychom chránili je, ale zároveň i majitele, proti některým infekčním onemocněním, je nezbytné podobně jako u psů a koček pravidelná vakcinace.

Vakcinujeme především proti psince, na kterou jsou fretky vysoce vnímavé. Je vhodné vakcinovat již mladá zvířata. První očkování je možné provést v 6. týdnu věku, revakcinace v 8. týdnu a 13. týdnu. Nezapomínáme ani na vakcinaci proti vzteklině. U dospělých zvířat se očkování každoročně opakuje.

Chovatelé fretek by měli mít také na paměti, že fretka je vnímavá k lidské chřipce, přesněji k orthomyxovirům – původcům lidské influenzy. Proti tomuto onemocnění se fretky vakcinovat nedají, je nutné včas vyhledat pomoc veterináře.

Vakcinace králiků

Přestože pravděpodobnost výskytu myxomatózy a moru králíků je při chovu králíka v bytě velmi malá, doporučujeme v půlročních intervalech proti těmto onemocněním vakcinaci provádět. Jako další prevenci lze doporučit ošetření proti kokcidióze. Častým problémem u králíků je rovněž plísňové onemocnění kůže – tzv. dermatomykóza. I proti němu je možná vakcinace.