Diety

Dieta Hills

Některá onemocnění, způsobená poruchami metabolismu, hormonálními poruchami, nedostatečnou enzymatickou aktivitou apod., onemocnění srdce, jater, ledvin, ta všechna vyžadují po zvládnutí akutních potíží dlouhodobou, v některých případech i doživotní úpravu krmné dávky, abychom účinně předcházeli vzniku nových problémů.

V současné době jsou pro celou řadu zdravotních problémů vyráběny klinické diety ve formě granulí. Jedná se o velký přínos pro pacienty i jejich majitele. Často si ale mnoho klientů stýská na příliš velké náklady na tyto diety. Předkládáme návody na některé doma připravené diety. Je možné střídat tyto domácí a komerčně vyráběné diety, čímž hlavně u velkých psů docílíme určitých úspor. Neměli bychom na ně však spoléhat zcela. Spíše je berme jako zpestření stravy svých čtyřnohých pacientů a dále jim kupujme kvalitně připravené dietní granule.

Doporučená dieta při výskytu tůzných typů močových kamenů

Kalciumoxalátová urolitiáza

U tohoto typu močových kamenů je hlavní stavební součástí vápník. Většinou se u pacienta jedná o poruchu metabolismu vápníku, jehož příčinu se obvykle nepodaří určit. Proto se léčba zaměřuje především na dietní opatření, která snižují koncentraci vápníku v těle, především v krvi a v moči. Tím se zabraňuje močovému kameni v dalším růstu, resp. lze docílit jeho postupné rozpouštění. Eliminují se vitaminy skupiny D, a to i v podobě tučných součástí syrového masa, jež jsou přirozeným depem těchto vitamínů. Dále pak vitamin C (ruský čaj, špenát, některé ovoce a zelenina). Nekrmíme pacienta solenou potravou (lidská strava).

Krmivo nevhodné: mléko a mléčné výrobky, veškeré pečivo, soja, čokoláda, kakao, černý čaj, sardinky, jablka, třešně, meruňky, pomeranče, ananas, lesní plody, rajčata, špenát, fazole, mrkev
Krmivo vhodné: drůbež, vejce, brambory, rýže, špagety, banány, hrušky, meloun, popkorn

Poněkud pohodlnějším, avšak finančně nákladnějším, řešením jsou komerčně vyráběné diety ve formě granulí nebo konzerv (Hill´s u/d, k/d, w/d, Waltham low protein).

Dieta je doživotní!

Velmi důležité, ostatně jako u všech typů kamenů, je spolupráce majitele a veterinárního lékaře. I po zdánlivém rozpuštění kamenů se po čase mohou objevit znovu. Pravidelné kontroly a vyšetření moči by proto měly být samozřejmostí.

Struvitová (tripelfosfátová) urolitiáza

Tento typ močových kamenů patří k nejčastěji se vyskytujícím urolitům. Vzhledem k tomu, že původ vzniku těchto kamenů úzce souvisí s přítomností chronické infekce v močových cestách, zaměřuje se léčba především na potlačování této infekce. Léčba antibiotiky je dlouhodobá, u pacientů s poruchou obranyschopnosti organismu i permanentní, tzn. doživotní.

Dalším léčebným opatřením je udržování pH moči v kyselém rozmezí, čehož se dosahuje podáváním tzv. acidifikátorů k normální stravě psa. Toho se dá ještě lépe docílit zkrmováním specielních diet, které svým složením přímo zajišťují kyselé pH moči pacienta ( Hill´s c/d, Waltham pH control ).

Stejně jako všechny ostatní případy urolitů vyžadují i výskyt struvitových kamenů úzkou spolupráci majitele pacienta s veterinárním lékařem. Již samo rozpouštění tohoto typu kamenů často způsobuje objevení nových příznaků zánětu. Podávání antibiotik je dlouhodobé a kontrolní vyšetření moče, případně další vyšetření, je nutno pravidelně opakovat. I při úplném rozpuštění kamenů je totiž možný vznik nových.

Doporučené diety při některých orgánových onemocněních

Dieta při jaterní nedostatečnosti

Vzhledem ke snížené schopnosti jater odbourávat v těle toxické látky, které vznikají při trávení bílkovina tuků, je třeba obě tyto složky potravy v krmné dávce výrazně korigovat.

Bílkoviny se snižují na nezbytné minimum, tj. 2 g/kg živé hmotnosti. Navíc není možné krmit jakoukoliv bílkovinu, je třeba dávat přednost vysoce stravitelným a hodnotným bílkovinným složkám potravy (např. tavený sýr, nízkokalorický tvaroh, vaječný bílek apod.).

Tuky je většinou nutné redukovat úplně. Pro organismus nezbytné mastné kyseliny se dodávají ve formě olejů a margarinů.

Kalorickou potřebu pacienta kryjeme především zkrmováním uhlovodanů t.j. cukry, polysacharidy ad., jež jsou obsažené např. v rýži, ovesných vločkách, bezvaječných těstovinách apod.

Komerčně vyráběná krmiva nejsou pro pacienty s jaterní nedostatečností vhodná nejenom pro vysoký obsah především již zmíněných bílkovin a tuků, ale také pro eventuální nesnášenlivost v nich obsažených doplňkových látek. Pro většinu hepatopatií jsou určeny pouze komerčně vyráběné klinické diety typu Prescription diet (Hill´s k/d nebo i/d, Waltham Canine low protein apod.). Denní dávka by měla být rozdělena do 4 – 6 -ti porcí, aby zatížení trávicích orgánů a především jater nebylo nárazové, ale naopak plynulé. Multivitamínové preparáty jsou vhodné, stejně jako zvýšený přísun vit. K.

Maldigesce – malabsorbce

Narušené trávení následkem nedostatku enzymů a nedostatečná resorpce živin z tenkého střeva do organismu.

Pacienta trpícího tímto syndromem krmíme vícekrát za den, nikoliv jednu velkou dávku denně, jak je u dospělých psů obvyklé.

Dieta je základním terapeutickým opatřením. Další léčebná opatření se zahajují podle individuálního průběhu onemocnění. Dieta by měla obsahovat lehce stravitelné plnohodnotné bílkoviny jako např. hovězí či drůbeží maso, nízkotučný tvaroh, vaječný bílek, rýže, staré pečivo. Naopak by pacienti neměli konzumovat žádné tuky ani polysacharidy či škrob. Tuky lze v krmení nahradit přidáváním margarínů nebo dietních kuchyňských olejů. V krmné dávce by se však nemělo zapomínat na dostatek vlákniny, která zpomaluje střevní pasáž a zlepší využívání živin při resorpci ze střeva.

Péči o tato pacienty mohou usnadnit komerčně vyráběné diety ve formě granulí nebo konzerv (např. Hill´s i/d, r/d).

Dieta je doživotní!

Velmi se doporučuje dbát na pravidelné podávání vitamínových a minerální preparátů, především vitamín A, D, E, K, B 12 a vápníku.

Neméně důležité je pravidelné a časté podávání antiparazitárních preparátů jako prevence střevních cizopasníků, neboť jejich přítomnost ve střevě má značný vliv na snižování resorpce živin ze střeva do organismu. Přes důsledné dodržování dietních opatření může dojít u pacientů z nejrůznějších důvodů ke zhoršení jejich zdravotního stavu. Je vždy velmi důležité zjistit, proč k tomuto zhoršení došlo. Pravidelné kontroly, případně opakované vyšetření trusu usnadní monitorování zdravotního stavu pacienta.

Renální dieta

Dieta při onemocnění ledvin se zaměřuje na restrikci bílkovin v krmné dávce. Podle závažnosti onemocnění používáme dva základní typy diet:

Dieta s lehkou restrikcí bílkovin:
 • 1 vařené oloupaná vejce
 • 70-100 g mleté maso s tukem lehce opečené
 • 1 šálku rýže nebo vaječné těstoviny vařené v nesolené vodě
 • 1 a 1 lžičky cukru nebo marmelády
 • 2 krajíce chleba
 • 1 tableta Calcium Spofa

Přísady zamíchat s trochou mléka a zkrmit ve třech porcích. Tato dávka představuje denní potřebu 10 – ti kilogramového pacienta.

Dieta se silnou restrikcí bílkovin:
 • 2 vařená oloupaná vejce
 • 1 šálku rýže nebo vaječné těstoviny vařené v nesolené vodě
 • 3 lžičky oleje na saláty
 • 1 tablety Calcium Spofa
 • 1-2 špičky nože bikarbonátu sodného ( jedlá soda ) po zchlazení
 • 1 špička nože kuchyňské soli

Přísady zamíchat s vitaminy a zkrmit ve třech porcích. Denní dávka na 10-ti kilogramového pacienta.

Z vitaminů dodáváme především vitamíny skupiny B a C. Za samozřejmé se považuje neomezený přístup pacienta k vodě a vyhýbání se fyzické námaze a stresu. Podávání jakýchkoliv léků konzultujte s veterinárním lékařem.

Z klinických komerčních diet je vhodná např. Hill´s prescription diet k/d, Canine low protein diet, Trovet RID apod.

Hypoalergenní dieta – domácí vařená

Obecně: vařené krůtí (kuřecí) maso nebo zelenina se zamíchá s vařenou rýží, rozdělí na malé porce a zamrazí. Krmí se dle níže uvedeného schématu.

Kočky:

100g rýže + 100g kuřecího masa

Psi:

1) Vegetariánská dieta:
 • 1,4 kg mrkve
 • 1,4 kg hrášku
 • 1,4 kg zelených fazolí
 • 1,4 kg čerstvých nebo konzervovaných rajčat
 • 285 g brokolice
 • 450 g špenátu
 • 2 kg bílé rýže

Veškerou zeleninu uvařte ve vodě, nepřidávejte žádné koření. Rozdělte ji do nádob o objemu 0,6 l a nechte zamrazit. Tuto jednu porci smíchejte s rýží a krmte podle následujících instrukcí. Nespotřebovanou směs zamrazit.

Instrukce pro krmný režim:

Krmte 1 až 3 hrnku na každých 4,5 kg hmotnosti psa. Velkým psům je možno přidávat navíc rýži. Na tuto dietu převádějte psa postupně po dobu 8-10 dní, abychom nevyvolali průjem. Psi krmení vegetariánskou dietou mají obvykle měkčí stolici. Tato dieta je ve srovnání s komerčně vyráběnými granulovanými dietami chudší na bílkoviny, takže někteří psi po ní mohou zhubnout.

2) Krůtí maso s rýží:
 • 2,5 kg vařené rýže
 • 450 g vařeného krůtího masa
 • 1 + 1/3 čajové lžičky kalcium karbonátu
 • 1 čajová lžička dikalcium fosfátu
 • 5 lžic rostlinného oleje
 • 1 čajová lžička soli

(nepřidávat žádné jiné multivitamínové ani minerální přísady)

Světlé i tmavé krůtí maso uvařte ve vodě. Do vody pro vaření rýže přidejte minerální soli, přidejte olej a po uvaření přidejte zvlášť uvařené maso. Dobře zamíchejte a zamražte.

Dávkování:

Hmotnost psa: Denní dávka:
1,8-5,4 kg 140-280 g
5,4-9,0 kg 280-450 g
9,0-22,5 kg 450-900 g
22,5-36,3 kg 900-1300 g

Upozornění:

Při krmení hypoalergenní dietou (ať už se jedná o diagnostickou nebo léčebnou dietu) je nutno ji striktně dodržet. I malé množství potravního alergenu (např. pouhý pamlsek) může vyvolat klinické příznaky: kožní vyrážky, svědění, záněty ušních boltců. Doba podávání hypoalergenní diety se řídí instrukcemi veterinárního lékaře a může trvat několik týdnů, v některých případech i déle.

Hypoalergenní eliminační dieta

Komerční granulované diety a vařené domácí diety:

 • používáme komponenty, které nebyly dříve zahrnuty v krmení pro pacienta
 • platí zásada jednoho zdroje cukrů a jednoho zdroje bílkovin
 • minimální doba podávání je 6-10 týdnů

Majitel pacienta by měl dále o dietě vědět následující informace:

 1. Dieta sestává pouze z jednoho zdroje cukrů, jednoho zdroje bílkovin a vody. Nepoužívejte k vaření masa máslo ani margariny, žádné koření, pouze sůl. Z masa odstraňte přebytečný tuk.Maso pouze vařené, ne pečené, grilované apod. K vařené rýži nebo bramborám lze přidat masový vývar. Poměr masa k bramborám či rýži by měl být 3 : 1. K dietě lze přidat syntetické(!) vitaminy, např. Spofavit, a lžičku slunečnicového oleje.
 2. Nejčastěji používané diety jsou jako zdroj bílkovin jehněčí, králík, krůta, ryba, jako zdroj cukrů brambory a rýže.
 3. Dietu je nutné podávat min. po dobu 6-10 týdnů, někdy i déle.
 4. Místo pamlsků a jako odměny lze použít pouze kousek masa obsažený v dietě, příp. bramboru nebo neochucené bramborové hranolky.
 5. Informujte celou domácnost o nezbytnosti dodržení diety.
 6. Pacient se po dobu diety nesmí dostat k jinému zdroji krmiva nebo odpadkům.
 7. Při procházce musí být pes stále na vodítku pro zamezení sbírání kousků potravin venku.
 8. Pamatujte!!! Pokud vaše zvíře pozře cokoli jiného než dietu, vystavujete se riziku získání zkreslených výsledků a nemusíme diagnostikovat příčinu onemocnění.
 9. Za 6-10 týdnů kontaktujte ošetřujícího veterinárního lékaře. Tuto dietu nelze krmit celoživotně, nejedná se totiž o vyváženou krmnou dávku.
 10. Všímejte si příznaků onemocnění v průběhu zkrmování diety, především svědění. Měřte svědivost pomocí pomyslné stupnice od jedné k desíti, přičemž desítka je stupeň svědění při zahájení diety. Všímejte si též lokalizace svědění.
 11. Někdy se stane, že pacient nechce hypoalergickou dietu přijímat (zejména kočky). I přesto zkuste vydržet s podáváním diety. Většina pacientů za několik málo dní začne krmivo přijímat. Nutná je opatrnost u obtloustlých koček, které z hlediska možných komplikací při déletrvající hladovce nelze nechat hladovět déle než 2-3 dny.
 12. Pokud se u pacienta dostaví řídká stolice, zvyšte množství rýže nebo brambor. Velmi zřídka se může objevit i zvracení nebo jiné příznaky. Vždy se ihned poraďte se svým ošetřujícím veterinárním lékařem.

Dieta při cukrovce

Je třeba zdůraznit, že kromě diety je velmi důležitá i celková péče o pacienta. Velmi důležité je zajistit pro pacienta pokud možno konstantní podmínky chovu, pravidelný denní režim, stálé umístění, pravidelná doba, kvalita a kvantita krmné dávky. Jakýkoliv stress a další choroby zhoršují průběh cukrovky u pacienta a mnohdy vyžaduje úpravu dávky inzulínu.

Dávkování krmiva je nutné přesně odvažovat na vahách, ať už sestavujeme krmnou dávku sami, nebo používáme komerční diety. Obecné schéma při sestavování diabetické diety se řídí tělesnou hmotností pacienta – 75 kcal/kg živé hmotnosti u malých psů a 55 kcal/kg u velkých plemen. Představa, že diabetická dieta neobsahuje cukry není správná. Menší podíl cukrů (především ve formě polysacharidů) je žádoucí při náhle působících účincích insulinu. Při přípravě domácí krmné dávky se doporučuje podávat 2/3 masa a 1/3 krmiva s obsahem glycidů a vlákniny, např. rýže a zeleniny. Vláknina by měla tvořit 10 až 15 % krmné dávky. Podstatně vhodnější, avšak finančně poněkud náročnější je použití komerčních diet, jako např. Hill´s Prescription Diet r/d nebo w/d, Canine High Fiber Diet (Waltham). U obézních pacientů lze doporučit redukci hmotnosti s odpovídající korekcí dávky insulinu. Nadměrný pohyb sice snižuje potřebu insulinu, avšak není příliš žádoucí, neboť zvyšuje hlad a tím nepřímo ovlivňuje energetický metabolismus pacienta.