Zvládnutí stresu zvířat na nový rok – je třeba začít již nyní

Jak nejlépe ochránit psy a další zvířata před stresujícím účinkem hlasitých ran rachejtlí a petard? Nyní je zhruba měsíc před silvestrem, tedy stále dostatek času na to začít včas užívat i preparáty s dlouhodobým nástupem účinku.

Šťastný Nový rok. Jak pro koho. Rok se s rokem sešel a majitelé těch citlivějších čtyřnohých … no, nazvěme to tak … neurotiků vzhlížejí ke konci roku s obavami. Dělbuchy, petardy, ohňostroje, prskavky. Od Mikuláše přes vánoce až do Silvestra. A včil, doktore pro zvířátka, poraď!

Trend posledních let v oblasti potlačování stresu a nežádoucího chování se ubírá poněkud jinými cestami. Zklidňování psích neurotiků pomocí sedativ je nahrazován přírodnějšími a pro pacienty šetrnějšími přípravky. Je tedy nutné si uvědomit, že způsob medikace a nástup účinku léků nespočívá v jednorázové aplikaci, která během několika minut nastoupí a po několika hodinách zas odezní. Preparáty na bázi přírodních látek nebo esenciálních aminokyselin je nutné podávat systémově, dlouhodobě nebo alespoň delší dobu před očekávanou krizovou událostí. Je také nutné upozornit, že účinek na jednotlivé pacienty je velmi individuální a nemusí u každého docílit kýženého efektu. Je dobré účinek vyzkoušet předem.

Na trhu je mnoho preparátů. Na našem pracovišti máme k dispozici níže uvedené z nich a rádi s vámi osobně prodiskutujeme ten nejvhodnější pro vašeho pejska.

Zylkene

Zylkène® je doplňkové krmivo pro psy a kočky určené ke zvládání a prevenci stresu. Obsahuje přírodní extrakt α-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny kaseinu z odstředěného mléka a má uklidňující účinky a uvolňující účinky na ustrašené psy a kočky. Symptomy se zlepšují již během krátké doby a pohoda zvířete roste. Zvířata jsou viditelně klidnější, lépe spí a vyhledávají opět více kontaktů jak s člověkem, tak s ostatními zvířaty. Je vhodný pro použití v situacích, ve kterých může dojít ke stresu nebo strachu, jako je manipulace se zvířetem, cestování, ohňostroj, pobyt v hotelu, návštěva veterináře nebo stěhování domácnosti. Podává se minimálně 1-2 dny před očekávanou událostí, lepšího účinku je dosaženo při dlouhodobém podávání po dobu 1 – 2 měsíců nebo i déle. Je možné dokonce celoživotní užívání.

relaxis

Relaxis je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny l-theanin, která je obsažena v zeleném čaji. L-theanin je biolátka, která vyvolává relaxační reakci. Studiemi bylo prokázáno, že po podání l-theaninu začne mozek pracovat v uklidňujícím rytmu alfa vln. Relaxis se vyznačuje rychlým nástupem účinku, cca do 40ti minut, a přetrvává po dobu 3 až 6ti hodin. Relaxis obsahuje čistě přírodní účinnou látku. Nevyvolává otupělost ani ospalost, nemá sedativní ani hypnotické účinky, naopak přispívá k pocitu pohody.

no stress tbalets

No Stress Tablets . Přírodní uklidňující tablety s obsahem výtažků z léčivých rostlin (meduňka, rozmarýn, lípa a chmel). No Stress Tablets se doporučují psům a kočkám všech plemen a věkových kategorií pro uklidnění a odstranění stresu (při nadměrném štěkání, mňoukání a kňučení, proti strachu z odloučení), při návštěvách veterinárního lékaře, v období cestování či stěhování, při bouřkách a ohňostrojích.

Sedalin. Je jediným preparátem se skutečně sedativním účinkem. Nástup účinku je velmi rychlý. Začne působit přibližně do dvaceti minut a přetrvává několik hodin. Doporučuje se, aby pes nedostal den před použitím Sedalinu najíst, a aby byl bezprostředně před aplikací vyvenčen. Po podání nastává u psů psychický útlum, zklidnění, svalové uvolnění a tím utlumení hybnosti. Tento preparát je k dostání pouze na předpis nebo přímo u veterinárního lékaře. Vzhledem k velkému komerčnímu balení je možné ho použít jen u velkých plemen psů.

Royal canine

Zcela novým směrem se vydala firma Royal Canine, která v letošním roce uvadla na trh krmivo s označením Royal Canine Veterinary Diet Dog Calm. Jedná se o kompletní krmivo pro psy od 15 měsíců, které napomáhá zvládat stresové situace. Obsahuje unikátní kombinaci živin, které vedou ke zmírňování vlivu symptomů stresu na organismus. Účinnými látkami v krmivu je Alfa-kasozepin, aminokyselina z mateřského mléka, která u nově narozených mláďat vyvolává uklidňující efekt, Thiamin – vitamín B 1 specificky působící na nervový systém a především L-tryptofan, který přímým působením v mozku navozuje stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky a je nápomocný v redukci stresu a úzkosti. Působí na nervovou soustavu na deprese a fobie. Pomáhá uvolňovat mysl a navodit pocit pohody svým účinkem na mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin. S touto veterinární dietou je nutné začít 4 týdny před očekávanou změnou.

Na závěr je nutné podotknout, že samotná medikace jakýmkoli preparátem pár dnů před stresovou situací v mnoha případech nestačí. S opravdu neurotickým pacientem je nutné pracovat systémově, celý rok, často celý život pacienta, a po poradě s odborníkem využít profesionální behaviorální terapii.

Přejeme všem majitelům a především jejich citlivějším svěřencům co možná nejklidnější prožití konce letošního roku. Pro nejúčelnější terapii přímo pro vašeho pejska k nám neváhejte přijít na konzultaci. Veškeré konzultace poskytujeme ochotně a zdarma. Pakliže jste se k tomuto článku dostali již příliš pozdě a silvestr je za dveřmi, můžete alespoň zvážit zmíněný sedativní přípravek, případně využít obecných rad pro zklidnění pejska, které jsme uvedli v dřívějším článku.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

RoyalCanin

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz