Mnoho fen umírá zbytečně kvůli tumorům mléčné žlázy

S případy rakoviny mléčné žlázy u fen jsme na naší klinice konfrontováni několikrát do měsíce. Je to vždy smutná záležitost. O to smutnější, že k žádné z nich vlastně nikdy nemuselo dojít. Navíc mnohé z nich již, bohužel, vyřešit nelze.
Novotvary (nádory) mléčné žlázy u fen jsou příběhy takřka vždy podle totožného scénáře. Fence středního věku se pod některým ze struků objeví malá boulička. Obvykle není větší než pecka od třešně. A neděje se nic! Třeba i několik let. Majitele nic nenutí věnovat tomuto drobnému útvaru jakoukoli pozornost. Fenka je naprosto v pořádku, žádné zdravotní potíže nejeví. Dokonce i na některých veterinárních pracovištích majiteli „poradí“, aby „to sledovali“, a kdyby „se s tím něco dělo“, aby přišli. A ono se s tím dříve nebo později vždycky „něco děje“. Jenomže to už bývá v mnoha případech pozdě. Nejčastěji to přichází v krátké době po proběhnuvším hárání. Ta „pecka“ se během několika týdnů mnohonásobně zvětší. Znamená to, že zprvu intaktní útvar se vlivem hormonální činnosti aktivoval ve zhoubný nádor. A právě v této fázi růstu dochází velmi snadno ke vzniku metastáz v životně důležitých orgánech, nejčastěji jsou to plíce, játra, ledviny. A pokud k tomu dojde, obvykle už není v silách současné veterinární medicíny cokoliv dělat.

Karcinom mléčné žlázy feny a metastázy v plicích

Bílou šipkou označen původní nádor mléčné žlázy, černými šipkami jsou označeny plicní metastázy. Nově utvořená tkáň je více zvápenatělá, tudíž je na snímku oproti tkáni zdravé.

Jediným možným řešením je totiž začít včas. Už při objevení se „pecky“ je nutné nejen její okamžité odstranění, ale zároveň kastrace feny. Tím se do budoucna vyloučí hormonálně podmíněný vznik dalších nádorů na mléčné žláze. Není ale třeba čekat na objevení se bouličky. Preventivní včasná kastrace (pokud jste přesvědčení odpůrci kastrace, přečtěte si, prosím, ještě následující odstavec) nejenže eliminuje riziko vzniku novotvarů mléčné žlázy, ale preventivní zákrok u jinak zdravé feny předejde okolnostmi vynucenému zákroku u feny ve vyšším věku, kde hrozí daleko vyšší riziko z hlediska dlouhodobé narkózy. Náchylnost ke vzniku nádorů mléčné žlázy u feny také prozrazují některé hormonálně podmíněné zdravotní poruchy u fen, jako je opakovaný výskyt tzv. „falešné březosti“ nebo nepravidelností v pohlavním cyklu feny (nevýrazné nebo naopak prodloužené hárání, jiný než půlroční interval hárání apod.).
Pes, jakožto věrný souputník lidí, za mnoho staletí podléhá podobným civilizačním faktorům, jako jeho pán. Nádory mléčné žlázy patří k těm nápadnějším a velmi nebezpečným projevům. Mnohokrát jsem slyšel naprosto zcestné názory o tom, že kastrace feny „je proti přírodě“ nebo ještě zvrácenější tvrzení, že jde jen o to, „aby si veterinář vydělal“. Těch prvních bych se chtěl zeptat, kterou tu „přírodu“ u svého psa mají na mysli. Zda tu na běhounu v jejich obýváku, kde jejich pes každý večer lehává, nebo na gauči, kde se s nimi dívá na televizi, možná v želatinových pamlscích s masovým aroma sterilně zabalených v igelitu. Těm druhým bych pak nepřál dívat se do očí plných slz majitelům, kterým jsme nuceni ukázat snímek plic jejich miláčka plný nádorových metastáz, a pro kterého už nemůžeme udělat nic.
Od pořízení psího společníka očekáváme my, jeho páníčci, každodenní společnost, věčný optimismus a ochotu nás následovat kdykoliv a kamkoliv a rozdat se pro nás bez podmínek. Nevím, co od nás očekává pes a asi se to nikdy nedozvíme. A právě proto bychom my, ti co jsou vybaveni druhou signální soustavou, tedy rozumem, měli přijmout odpovědnost za každého živého tvora, který se díky námi vytvořeným civilizačním faktorům dostal do zdravotních potíží. V opačném případě bychom pak ani nemohli mít morální právo si takového společníka pořizovat. Pak bychom nemuseli, po třiceti letech nepříliš účinné osvěty, u každého dalšího případu říkat: “je to marný, je to marný, je to marný…”

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

RoyalCanin

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz