Pacient Raf aneb všechno na internetu nenajdete

Raf je desetiletý kříženec labrador retrívra. Je to dobrák už napohled. Poslední tři dny se majitelce nelíbilo jeho opakované snahy se vyprázdnit.

Neustále se stavěl, aby vykonal potřebu, ale kde nic, tu nic. Kdo poradí? Internet! Majitelka nashromáždila informace z přehršle zdrojů, které se na ni z monitoru počítače vysypaly. Na naši kliniku poté přišla (bez Rafa) s jasným požadavkem. Její Raf potřebuje klystýr.

Majitelce jsme vyhověli. Zachovali bychom se ale neprofesionálně, kdybychom zároveň s klystýrem nepředali majitelce několik (jak se později ukázalo více jak cenných) rad. Pokud se do druhého dne Raf nevyprázdní, bylo by přece jen moudré dostavit se s ním na podrobnější vyšetření, které by osvětlilo skutečný zdravotní stav pacienta. Druhý den jsme vydali další dávku klystýru.

Ten samý den odpoledne se majitelka dostavila se sympaťákem Rafem. Byl na něj poněkud žalostný pohled. Smutný výraz, celková skleslost, apatie. Absolvoval bleskové kompletní vyšetření – biochemické, hematologické, rentgen, ultrazvuk. Už při rtg vyšetření byla příčina Rafových potíží zřejmá. Jeho střeva vůbec nebyla ucpaná. V dutině břišní ale bylo něco, co tam nepatřilo.

Vyšetření ultrazvukem potvrdilo nádor sleziny. Večer už byl Raf po úspěšné operaci. Nejenže byla odstraněna postižená slezina s nádorem, zároveň bylo z Rafova močového měchýře odstraněno asi 20 močových kamínků, které by mu v budoucnu mohly nepěkně komplikovat život.

Následující den se Raf dostavil na pooperační infuzní terapii v úplně jiné náladě. Byl jako vyměněný, šmejdil po ordinaci, vrtěl ocasem a smál se od ucha k uchu. Internet zkrátka nemůže vědět všechno.