Pozor, klouže to! A to i vašim čtyřnohým přátelům

Pozor, klouže to! A to i vašim čtyřnohým přátelůmJe zima, mrzne a s tím přichází nejen ledovka na silnicích. Náledí neplní jen hlavní příspěvky v médiích, ale, možná trochu překvapivě, i veterinární operační sály.

Osmiletá fenka mini bulteriéra Bree a její psí kamarád Galathe si ten den hráli, jako již tolikrát, na své pravidelné denní vycházce. Celý týden mrzlo, země byla na kost a tu a tam i nějaká ta zmrzlá kaluž. Jako pokaždé se i dnes spolu honili, dováděli, skákali jeden po druhém a samozřejmě se předháněli, který z nich dříve přinese aportík pro svého páníčka. Mnoho pejsků aportík přinést umí. Horší je to s tím předáváním. Oblíbenou zábavou Bree bylo, že se nechala za aport vyzvednout do výšky a svými čelistmi byla neustále zakousnutá do předmětu. Snad to bylo tím, že klacík byl namrzlý, možná ho nestihla dobře sevřít ve svých silných čelistech. Když byly její zadní packy ve výšce asi 20 cm, vysmekl se aport ze sevřené tlamy a svojí vahou dopadla na zmrzlou kaluž. Noha se jí smekla na ledu a rázem bylo o jednoho pacienta víc.

Diagnóza po dvou rentgenových snímcích byla jasná. Šikmá fraktura holenní kosti. Majitel se tomu chvíli zdráhal uvěřit, ale obrázky byly výmluvné.

Bree se dostalo té nejlepší možné péče. Po krátkodobé fixaci dlahou byla provedena osteosyntéza pomocí titanové destičky a kostních šroubů. Na majitelovo přání bylo ošetření provedeno tím nejmodernějším možným způsobem. Zcela nová metoda fixace zlomenin. Použita byla tzv. uzamykatelná dlaha, což je systém, který nedovoluje kovové destičce tlačit na povrch kosti. V destičce i v hlavici šroubů je závit, který zajistí vytvoření minimálního prostoru mezi destičkou a okosticí. Kost je pak po celou dobu (min. dva měsíce) stále dobře prokrvená. Srůstání kosti je lepší, hojení tkáně je rychlejší a rekonvalescence kratší. Šroub se navíc v žádném případě nemůže uvolnit, takže je i nižší riziko pooperačních komplikací.

Při kontrole druhý den majitel hlásil, že Bree už dokázala vyskočit i na své oblíbené místo na gauči. To ale nejspíš nebylo způsobeno touto moderní metodou kostní chirurgie. Bree je zkrátka i velmi statečný pacient.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

RoyalCanin

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz