Jedna modrá tečka – Anaplazmóza

anaplazmoza

V dnešní mediální době není přístup k informacím všeho druhu problém. O kvalitě informací se sice dá v mnoha případech polemizovat, závisí vždy na serióznosti zdroje. Zatímco o borelióze nebo toxoplazmóze má chovatelská veřejnost v současnosti poměrně značné povědomí, o anaplazmóze toho zatím mnoho neví. Přitom patří právě po lymské borelióze ke druhé nejnebezpečnější infekční chorobě přenášené klíšťaty rodu Ixodes.

Anaplazmóza je onemocnění vyvolané mikroorganismem Anaplasma phagocytophilum. Její nebezpečí spočívá především v tom, že příznaky onemocnění jsou v počátku i v průběhu onemocnění velmi nespecifické, takže je majitel u pacienta velmi často přehlédne nebo podcení. Nejčastěji jsou to ztuhlost a bolestivost kloubů podobná artritidě, horečka spojená s nechutenstvím, zvracením a průjmem, apatie až deprese, anorexie, hubnutí, zimomřivost, pacient není tzv. „ve své kůži“. Zřídka se objeví i neurologické příznaky, křeče a bolestivost krku, v krevním obraze snížený počet krevních destiček. Často zůstane zcela nediagnostikována. Mnoho psů se spontánně uzdraví z akutní fáze onemocnění, ale zůstává chronicky infikováno. Jestliže v pozdější době dojde k narušení imunitního systému jinou nemocí nebo infekcí, může se zdravotní stav pacienta dramaticky zhoršit. Anaplazmózu často doprovází již zmiňovaná borelióza, případně další choroby.

Jedenáctiletý malý knírač Gordon byl na naši kliniku přiveden majitelem právě pro podobné nespecificiké příznaky. Byl smutný, nehrál si, nevítal majitele. Střídavé nechutenství a zažívací potíže byly střídány krátkými dny zlepšení. Vzhledem k věku pacienta bylo rozhodnuto o provedení podrobné vyšetření krve ve specializované laboratoři. V bílých krvinkách byly objeveny charakteristické „morulovité“ útvary, které se po obarvení jeví jako modré tečky, jež jsou charakteristické pro diagnostiku anaplazmózy. Pacientovi byla nasazena antibiotika a jeho stav se začal velmi rychle zlepšovat.

Proti anaplazmóze neexistuje stoprocentně spolehlivá ochrana. Neexistuje žádná účinná vakcína. Jedinou prevencí je pravidelná a důsledná ochrana proti klíšťatům ověřenými typy přípravků. V současné době je možné si vybrat z mnoha účinných antiparazitárních přípravků od pipet přes obojky nebo perorální tablety.

Důležitým aspektem v boji proti nemocem přenášených klíšťaty je pravidelné testování krevního vzorku na přítomnost těchto skrytých infekcí jednoduchými rychlými testy, což umožní odhalit tato onemocnění dřív, než se objeví závažné klinické příznaky. Testování je doporučováno provádět pravidelně alespoň jednou ročně. U psů vystavených vysokému riziku nákazy např. psi lovečtí, pastevečtí ap. je vhodné provést diagnostický test 2x ročně – vždy na jaře a na podzim, mimo hlavní sezónu výskytu klíšťat.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz