Hannibalova vítězná bitva

Dobráka Hannibala málem zprovodil ze světa devět let starý zdravotní problém. Díky dobře vedeným lékařským záznamům a včasné diagnostice se tak ale naštěstí nestalo.

Hannibal se narodil jako buldog. Dnešní buldoci jsou povahově velmi milá stvoření. Těžko říci, zda ze své podstaty nebo spíše proto, že tak nějak mají potíž sami se sebou. Mají obvykle podkus, splácnutý čenich, těžko se jim dýchá, kůži samou faldu, permanentní zánět spojivek, problémy s klouby i se srdcem. Už dávno představitelé tohoto plemene nejsou těmi gladiátory, kteří byli ve staré Anglii vyšlechtěni pro drsnou zábavu v psích arénách. Ale přesto, nebo právě proto, jsou prostě „k sežrání“!

Hanibal měl různé zdravotní problémy od štěněte. Kožní záněty a vyrážky, záněty spojivek, záněty zvukovodů i análních žláz, kulhání na nejrůznější končetiny. Aby toho nebylo málo, byl to jednostranný kryptorchid (jedno varle nebylo sestouplé do šourku). Několik let si Hannibal užíval sice ne úplně bezstarostného, nicméně vcelku spokojeného buldočího života. V únoru letošního roku se ale na naší klinice objevil znovu. Tentokrát majitelka vypověděla, že potíže se týkají močení. Několik dní se v moči objevovala krev. Jinak byl pacient vcelku klidný, apetit měl zachovaný a tvářil se docela spokojeně.

Není nad pečlivě vedené chorobopisy. Přestože minulo devět let, v Hannibalově kartě byly všechny tyto skutečnosti zaevidovány. Biochemické vyšetření krve bylo v pořádku, ale vyšetření dutiny břišní ultrazvukem odhalilo příčinu, dokonce dvě možné příčiny Hannibalova stavu. Tou první byl močový kámen v močovém měchýři. Druhou pak blíže nespecifikovaný útvar o průměru několika centimetrů v těsné blízkosti močového měchýře. Majitelce se do chirurgického zákroku příliš nechtělo, což vzhledem k plemeni a věku pacienta bylo pochopitelné.

Poté ale, co Hannibal přestal přijímat potravu a dokonce začal zvracet, nebylo na co čekat. Bez dalších průtahů byl proveden chirurgický zákrok. Během operace bylo z dutiny břišní vyjmuto zmíněné nesestouplé varle, nyní již nádorově změněné a současně z močového měchýře odebrány dva močové kameny. Hannibalův stav se během dvou dnů radikálně zlepšil.

Doufejme, že od této chvíle bude jeho život opět ne sice úplně bezstarostný, ale jinak vcelku spokojený.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz