Německý ovčák si vyčistil žaludek Jarem a málem to nepřežil

To, že tento vyhlášený výrobek skvěle odmašťuje, jak tvrdí reklama, nevíme. V naší ordinaci můžeme ale směle říci, že především bezkonkurenčně skvěle pění. Zatímco ve dřezu s nádobím je to ku prospěchu věci, v žaludku a střevech pacienta nastává problém.

Troufnu si říci, že reklamy mě nijak neovlivňují. Snad jedině tak, že produkt najust nekoupím, pokud reklama na něj je obzvlášť stupidní. Proto netuším, jestli známým Adámkovým z reklamy stačí na zbavení všeho tuku ve dřezu plném nádobí opravdu jen jediná kapka Jaru. Bezpečně ale vím, že pár kapek dokázalo málem zabít dobře rostlého dospělého německého ovčáka Rexe. Pravda, podíl na tomto nešťastném incidentu měla i majitelka pacienta. Nechala totiž čtyřletému psovi na dosah plech na pečení se zbytky voňavé pečeně pokapaný Jarem na odmočení. Teprve po nějaké době si všimla, že zbytky pečeně z plechu zmizely. Bohužel i s Jarem!

Rexe k nám přivedli se silnými kolikovými bolestmi a silně zvětšeným objemem dutiny břišní. První podezření v takovém případě patří vždy torzi žaludku. RTG vyšetření a anamnéza uvedená majitelkou ale toto podezření vyloučily, nicméně stav pacienta i jeho prognóza nebyly o mnoho veselejší. Nejenže hrozila přímá otrava saponáty, problém představovala především pěna, kterou saponáty vytváří v žaludku a střevech. Ta mohla vyvolat i podstatně komplikovanější stav, který by se poté musel řešit chirurgicky. Pacientovi byla zavedena kanyla a prostřednictvím infuzní terapie byly aplikovány léky snižující napětí stěny střev a zmírnění kolikových bolestí. Perorálně (do tlamy) pak byly do trávicího traktu dodávány preparáty tlumící další tvorbu pěny a látky, které na sebe tuto pěnu vážou, a tak zmenšují její množství.

Za tři dny byl Rex zase ve formě. Těžko říci, zda se z této příhody poučil, a příště již žádný plech vylizovat nebude. Ale podstatnější asi bude, pokud se poučí majitelka a plech nechá mimo dosah Rexova mlsného jazyka.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz