Silvestr a zvířata – jak na stres

psi a ohnostrojKaždý rok je to stejné. Od Štědrého dne až do Tří králů má mnoho lidí potřebu bavit se v daleko větší míře, než kdy jindy, všemožnými pyrotechnickými pomůckami.

Pro naše psí, kočičí a další spolubydlící je to období zvýšeného stresu, nepohody a často i nejrůznějších zdravotních potíží způsobených právě petardami a rachejtlemi.

Způsobů, jak vystresované mazlíčky ochránit, je několik. Úplně nejideálnější stav by byl odjet někam na samotu, do hor, zkrátka tam, kde předpokládáme, že bude klid a hluk ohňostrojů na toto místo k citlivému sluchu vašeho zvířecího společníka nedolehne. Tuto možnost ale nejspíš mnoho z nás nemá. Musíme tedy řešit situaci jinak.

Ve většině případů postačí držet se těchto základních praktik:

  • Nenechávejte zvíře venku, pusťte jej dovnitř a poskytněte mu krytý pelech, kde se bude cítit bezpečně. Hlodavcům poskytněte extra materiál pro tvrobu úkrytu v kleci nebo teráriu. Nemáte-li možnost vytvořit zvířeti úkryt, buďte s ním alespoň na nějakém klidném místě v bytě.
  • Pusťtě nahlas televizi nebo hudbu. Nejlepší je vážná hudba, ve které se zvuky ohňostroje dokážou poměrně dobře ztratit.
  • Ujistěte se, že vám zvíře nemůže utéct. Zavírejte za sebou dveře a nenechávejte dokořán otevřená okna. Zatáhněte žaluzie či závěsy, ať zvíře není rozptylované světelnými efekty zvenčí. Rovněž odstraňte předměty, které by mohl pes či kočka v panice snadno rozbít či převrhnout.
  • Pakliže nechcete nic riskovat a víte, že váš pes nebo kočka podléhá stresu ve zvýšené míře, nechejte je očipovat.
  • Při projevech stresu se zvířetem buďte a nenechávejte jej o samotě. Pomáhá mluvit na něj, hladit ho, uklidňovat, rozptýlit ho všemožnými dobrotami a zábavou, kterou má rád. Ovšem nepřehánějte to. Zvíře není dítě a přemíra objímání, nošení a tisknutí jeho stres jen umocní.
  • Pokud zvíře někam zaleze a schová se, nesnažte se jej dostat pryč, pokud mu tedy nehrozí nějaké nebezpečí. Zvíře samo vyleze, až bude chtít.
  • Pakliže máte pejska, dojděte jej vyvenčit včas před začátkem ohňostrojů.

U většiny zvířat je toto dostatečné opatření, aby přečkali nejkritičtější období v relativním klidu.

Pouze u malého procenta mazlíčků je nutné přikročit k medikamentóznímu ošetření před očekávaným stresovým obdobím. V současné době neexistuje žádné stoprocentně spolehlivé medikamentózní řešení. Dříve se specielně k řešení tohoto problému používala pro to určená sedativa na bázi acepromazinu, ale ta již z různých důvodů nejsou na trhu. K dispozici jsou nyní různé preparáty na bazi feromonů, které je však nutné podávat i řadu týdnů před očekávanou stresovou situací. Používá se i přírodní extrakt alfa-casozepin, jenž má zklidňující účinek. Ten je však určen spíše pro mírnější stresové situace, jako je návštěva veterináře, pobyt v hotelu nebo transport. I u tohoto preparátu je vhodné podávat jej již několik dní před stresem.

Jen ojediněle v těch nejvážnějších případech je nutné přistoupit k použití sedativ. Tuto možnost ovšem vždy velmi pečlivě konzultujte s veterinárním lékařem.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz