Když léky zabíjí – nepodávejte lidské léky zvířatům!

Pro jednoho lék, pro jiného smrt, nebo alespoň velmi vážné zdravotní komplikace. Tak by se dala popsat lidská antiflogistika, která jsou pro psy a kočky smrtelná.

K napsání tohoto článku nás přiměly dva případy, které se dostaly na naši kliniku v posledních čtrnácti dnech. I když jejich příběh je odlišný, příčiny i důsledky se velmi podobají.

Majitelka přiznala, že kočce podala Paralen

Prvním z nich je smutný příběh roční kočky Ketty. Jako spousta jejích vrstevnic, mladých koček, i ona trpěla chronickou virovou infekcí horních cest dýchacích, jež se dosti nevinně nazývá „kočičí rýma“. Pokud se tato infekce do organismu kotěte dostane v raném věku, může být, a často je, i příčinou úhynů v důsledku těžkých chronických zápalů plic.

Majitelka, zdravotní sestra, přinesla pacienta ve stavu, který se blížil kómatu. Ležel na boku, vědomí zastřené, těžce dýchal a srdce vykazovalo odchylky od pravidelného rytmu. Majitelka přiznala, že před dvěma dny podala kočce na osudnou “rýmu” tabletu Paralenu. I přes intenzivní infuzní terapii se pacienta již nepodařilo zachránit.

Druhý případ byl ještě dramatičtější. Na kastraci byla objednána roční fenka Bája maďarského ohaře. Zákrok proběhl bez potíží, Bája se probrala z narkózy, na cestu dostala nezbytný límec a měla se dostavit na vyjmutí stehů za 10 dní. Na klinice se ale objevila již třetí den po operaci. Byla v žalostném stavu, úplně apatická a schvácená. Nejvážnějším příznakem pak byl krvavý výtok z konečníku acheter du viagra belgique. První reakce majitele byla tak nějak pochopitelná a dokonce očekávaná. Obvinit veterináře je samozřejmě to nejjednodušší. Teprve po podrobnějším vyzpovídání majitelky vyšlo najevo, že Báju nechali pobíhat (!!) na volno na vycházce hned druhý den po operaci. Ne příliš překvapivě se jí zřetelně přitížilo. Následně byla pacientce podána tableta Nurofenu (účinná látka Ibuprofenum)!

Podávání domácích léků zvířatům ohrožuje jejich život

Obě pacientky vykazovaly typické příznaky podání humánních nesteroidních antiflogistik, mezi něž se řadí ty nejpoužívanější – kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin), ibuprofenum (Ibuprofen) a paracetamol (Paralen). Tato léčiva jsou pro použití u zvířat nevhodná pro jejich vedlejší účinky. Riziko hrozí dokonce i po podání jediné tablety. Psi a kočky jsou na tato léčiva obzvláště citliví.

Podávání humánních analgetik, ale i jiných léků domácím zvířatům je téměř vždy spojeno s rizikem předávkování a ohrožení na životě, a to i v případě, kdy se k tomu v indikovaných případech odhodlá veterinární lékař. Nejenže je obtížné stanovit odpovídající bezpečné dávkování humánních analgetik u zvířat, existuje navíc velmi individuální vnímavost na tato léčiva, takže i obecně doporučovaná dávka může vést u některých jedinců k poškození sliznice zažívacího traktu, nevolnosti, zvracení, vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů nebo vředů tlustého střeva. Tyto příznaky mohou nastoupit již během 24 hodin po podání. Krvácení se může objevit za 12 hodin až 4 dny. V průběhu 12 hodin až několika dní může dojít k selhání ledvin. Dalšími příznaky mohou být křeče, poruchy chování, poruchy krvetvorby a i srážení krve.

Následující text o bezpečných dávkách antiflogistik u zvířat je pouze informativního charakteru a rozhodně nemá sloužit jako návod na podávání humánních antiflogistik zvířatům. Před jakýmkoli podáním humánních léčiv zvířatům se vždy nejprve obraťte na svého veterinárního lékaře a to i v případě, že máte humánní lékařské nebo farmaceutické vzdělání. Rovněž nedoporučujeme věřit “zaručeným” informacím z internetu nebo “co jedna paní povídala”. Většinou se vztahují ke konkrétním případům a nejsou aplikovatelné všeobecně a nebo jsou dokonce zcela mylné. Veterinární medicína má v dnešní době mnoho vlastních a osvědčených antiflogistik, která se u zvířat zcela běžně a bezpečně používají. Proto „experimentování“ s lidskými léky důrazně nedoporučujeme. Psi a kočky prostě nejsou lidi. Alespoň ne z medicínského hlediska.

Acidum acetylsalicylicum

Volně prodejné přípravky: Acifein, Acygal, Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Cardioral, Excedrinil, Godasal, Migralgin, Neo-cephyl, Stacyl, Thomapyrin

U psů se tento lék používá v nízkých dávkách a za pečlivého sledování pacienta v případech rizika vzniku krevních trombóz. Jednorázová dávka, která se u zvířat považuje za relativně bezpečnou je 0,5 mg/kg. U kočky je velmi dlouhý tzv. biologický poločas (22-45 hodin), tudíž další dávku se nedoporučuje podat dříve, než 48 hodin po prvním podání.

Ibuprofenum

Volně prodejné přípravky: Advil, Apo-ibuprofen, Brufedol, Brufen, Ibalgin, Ibuberl, Ibumax, Ibumyl, Ibunex, Ibuprofen, Iprofenex, Nurofen

Obecně relativně bezpečná jednorázová dávka je 5-10mg/kg. Jednorázová dávka u psa přes 100 mg/kg a u kočky 50 mg/kg vede k výskytu erozí a vředů v zažívacím traktu. Avšak při podání dvakrát denně přivodíme stejný efekt již při dávce 5 mg/kg! Dávka 300 mg/kg pak způsobí téměř spolehlivě selhání ledvin.

Paracetamol

Volně prodejné přípravky: Acifein, Ataralgin, Coldrex, Excedrinil, Grippostad, Humex cold, Lekador, Migralgin, Nogrip, Panadol, Papco, Paracetamol, Parafizz, Paralen, Paralgil, Paramax, Saridon, Thomapyrin, Trigrip, Valetol

Bezpečná dávka pro psa je asi 10-15mg/kg. Pro kočky je ale paracetamol vysoce toxický!!! Už i opravdu nízká dávka navodí velice rychle (1-2hodiny) poškození jater, rozpad červených krvinek a nezřídka úhyn zvířete. U psů se projevy intoxikace projeví při dávce převyšující 50mg/kg.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz