Jak bezpečně zbavit morče parazitů

Leckdo by si myslel, že problémy s blechami a vešmi jsou snadno řešitelné. Stačí sprej nebo spot a je po problémech tunisie viagra. Ovšem pro morčata a podobně malá zvířata mohou být dostupné prostředky jedovaté. Co s parazity pak?

Neznám vkus morčecích slečen, ale myslím, že Elvis se svými vlnami a kudrlinami by mohl patřit k jejich idolům stejně, jako jeho jmenovec, král rock´n rolu. Elvis, o kterém chci vyprávět, je totiž mladý sameček morčete. Jeho majitelka ho ale přivedla do naší ordinace ne proto, aby ukázala, jaký je to fešák, ale proto, že už delší dobu se neustále drbal. Drbal se tak úporně, až si na několika místech udělal krvavá poranění. Už jednoduchou prohlídkou srsti bylo zřejmé, co je příčinou. Mezi chlupy pouhým okem bylo možné rozlišit šedohnědá drobounká stvoření, která velmi hbitě rejdila v Elvisových vlnách a kudrlinách. Příčinou jeho potíží byli evidentně vnější parazité.

Ale jací? Několik „breberek“ jsme přenesli na podložním sklíčku a prohlídkou pod mikroskopem bylo záhy jasno: všenky! Vědecké názvy dvou nejčastějších původců tohoto onemocnění jsou Gliricola porcelli a Gyropus ovalis. Jedná se o parazity příbuzné např. dobře známým vším. Na rozdíl od vší ale všenky člověka nenapadají. Jejich tělo je podlouhlé, nesají krev, žijí na povrchu kůže, kde se živí kožním mazem a odloučenými epiteliemi. Toto parazitární onemocnění je vysoce kontaktní a poměrně časté u morčat z velkochovů. Všenky se mohou vyskytnout u většiny domácích zvířat.

všenka z morčete

Zatímco u pacientů velikosti kočky nebo psa není tato parazitóza terapeutickým problémem, u drobných savců velikosti morčete a menších je nutné zvolit léčbu velmi obezřetně. Neexistuje v podstatě žádný preparát, který by výrobce garantoval jako bezpečný pro použití u morčat.

Vždy se jedná o veterinární léčiva určená od výrobce pro zvířecí pacienty jiných živočišných druhů, navíc nepoměrně větších, než jsou morčata. Medicínsky ověřené a tudíž i bezpečné je použití pouhých dvou preparátů jako antiparazitik vnějších parazitů. Jako léky první volby a zároveň šetrné pro pacienta jsou přípravky ve spreji, konkrétně Frontline spray. Nestříkáme preparát přímo, ale nejprve na vatový tampon a teprve pak provlhčujeme srst pacienta důkladně až na kůži.

V úpornějších případech parazitárního napadení lze použít injekční preparát Ivomec, jehož dávkování a aplikaci provádí veterinární lékař. Všechna další léčiva a postupy jsou sice mnohokrát použité, ale výrobci neověřené a tudíž nedoporučené. Jako naprosto nevhodné pro použití u morčat je např. Arpalit, Diffusil, které jsou pro morčata toxické, ale také Frontline spot on především z důvodu snadného Velmi důležité je dodržování zoohygienických zásad, pravidelná péče o prostředí, ve kterém jsou morčata chována a dodržení dostatečné karantény v případě nakoupení nových morčat do chovu.

U Elvise jsme použili terapii pomocí spreje. Za dva týdny se už mohl před morčecími slečnami opět pochlubit svými vlnami a kudrlinami bez protivného svědění.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz