Z čivaví rýmy se vyklubala střelná rána

Od dubna letošního roku osmiletého Jerryho trápila úporná rýma. U levé nosní dírky měl neustále kapku, jakoby jeho nos nebyl čivaví nos, nýbrž netěsnící vodovodní kohoutek.

Kýchal ostošest a všude okolo sebe prskal nejprve čirou a řídkou tekutinu, která se po čase začala měnit v hustší, smetanově zbarvený hnisavý výtok. U svého veterináře vystřídal několikeré antibiotika a mnoho dalších léků. Na chvíli se vždy Jerrymu ulevilo, ale za dva za tři týdny prskal nanovo.

Po sedmi měsících se Jerry se svým páníčkem ocitl na naší klinice. Anamnéza pacienta byla jasně daná. Nezbývalo, než udělat to, co se vždy udělat musí – diagnostika!! V případě Jerryho se ale nejednalo o žádnou detektivku. Už po prvním rentgenovém snímku byla zřejmá příčina Jerryho potíží. V levé části nosní dutiny v hloubce asi 2 cm se nacházelo něco, co tam vůbec nemělo co dělat.

V medicíně se takové záhadě říká cizí těleso. Ale ne ledajaké! V jeho největším rozměru dosahovalo okolo jednoho centimetru, což je pro tříkilovou čivavu docela velké cizí těleso. Navíc se na rentgenovém snímku jevilo jako kovový předmět, což jen zvyšovalo záhadnost celého případu.

Následovala rutinní příprava pacienta k drobnému chirurgickému zákroku. Krátkodobá sedace, napojení na infuzi, příprava rhinoskopu. Okamžik napětí, trochu delší chvilka mravenčí práce v úzkém nosíku Jerryho a …! Jaké bylo naše překvapení, když se po několika měsících na denním světle objevila … diabolka. Čekali jsme něco poněkud většího, alespoň podle nálezu na rentgenu. Klasická diabolka ze vzduchovky se asi po nárazu do nosní přepážky zdeformovala tak, že na rentgenovém snímku vypadala větší, než ve skutečnosti byla.

Jerrymu se muselo velmi ulevit. Nehezký a jistě i nepříjemný výtok z nosu by měl během několika dní ustat. No a majiteli bychom asi měli doporučit dát si větší pozor na sousedy! Těžko podezřívat Jerryho z pokusu o sebevraždu vzduchovkou.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz