Jak být aktivní se svým psem aby byl spokojený a netloustl

Stejně jako lidé, i psi potřebují pravidelnou fyzickou aktivitu aby byli zdraví a spokojení, což je vcelku logické. Jenže již ne každý ví, že každému plemeni vyhovuje jiná aktivita. Jaká je ta nejlepší pro vašeho psa?

Profesorka Susan Nelsonová z Kansas State University vysvětluje, že pohybové aktivity nejsou jen zdraví prospěšnou činností pro člověka i pro psa, ale pokud pes své “sportovní” aktivity vykonává společně se svým pánem, má to velmi pozitivní vliv na jejich vzájemný vztah. A s tím nezbývá než souhlasit.

Nedostatek pohybu může mít negativní vliv nejen na váhu vašeho psa. “Psi nějak potřebují vybít svoji energii, jinak mohou mít sklony k destruktivnímu chování. Váš pes bude šťastnější a v mnohých ohledech i klidnější, pokud mít pravidelnou fyzickou aktivitu,” říká Nelsonová.

“Navíc, pokud se svým psem cvičíte společně, prohlubuje to vaše vzájemné pouto,” dodává. “Lidé mají rádi psi pro jejich bezvýhradnou lásku a psi budou velmi potěšeni, když s nimi jejich páníčci něco podniknou.”

Cvičit se svým psem je tedy velmi důležité, ovšem nároky každého psa se liší v závislosti na jeho věku, rase, počasí a jeho celkovém zdravotním stavu. Pokud si tedy nejste jistí, co zrovna váš pejsek je schopen zvládnout (pokud například trpí nějakou dlouhodobou nemocí) raději se ohledně jakýchkoli nových tréninkových plánů poraďte se svým veterinárním lékařem. Obecně se však lze řídit těmito pravidly:

 • Obecně, velká a pracovní plemena vyžadují více pohybu, zatímco malá a velmi malá plemena si vystačí s menšími výkony.
 • Ideálně by psi měli mít pohyb dvakrát denně. Délka cvičení se může lišit od 15 do 60 minut v závislosti na konkrétním pejskovi.
 • Jen tak pustit psa na zahradu nestačí. Aerobní cvičení by mělo být kontinuální s krátkými přestávkami. Většina psů se bez našeho pobízení spokojí s vyvalováním se na sluníčku a k aktivnímu pohybu se přinutí jen na krátké úseky. Pokud jsou psi dva a aktivně si spolu delší dobu hrají, tak by to již mohlo být dostačující, ale není dobré se na to spoléhat příliš často.

Nelsonová dále správně říká, že existuje mnoho obecných rad pro cvičení se psy, ale že jsou to skutečně jen obecné rady. Je tedy pravda, že většina menších plemen se spokojí s lehčími aktivitami, ale například takový Jack Russel teriér patří mezi velmi energické rasy a rozhodně by se mu mělo dopřát větších výkonů. Proto je dobré si obecné rady vždy přizpůsobit na míru vašemu konkrétnímu mazlíčkovi.

Několik obecných rad pro psí aktivity

 • Střední a velcí psi jsou obvykle dobrými partnery pro běhy na dlouhou vzdálenost. Pokud váš pes je schopný uběhnout více než vy, můžete zvážit jízdu na kole a nechat psa běžet vedle sebe na vodítku. Buďte však opatrní, aby vás pes nestrhl a neublížili jste jemu nebo i sobě. Menší psi jsou naopak vhodnější pro kratší běhy nebo pro vycházky.
 • Hodně psů má rádo chytání létajících disků. Je to velmi zábavná aktivita pro oba zúčastněné, ale snažte se hody držet nízko u země, abyste pejska vyvarovali případných úrazů kloubů způsobených velkými výskoky. V chytání talířů jsou tradičními přeborníky border kolie a australští ovčáci, ale stejně dobře si vede i mnoho dalších plemen i kříženců.
 • Střední plemena, obzvláště pastevecká, jsou velmi šikovní v agility aktivitách. S malými nebo velkými plemeny je lze samozřejmě provozovat bez problémů také, ale většinou nedosahují takových výkonů, jako pastevci.
 • Pokud si se psem rádi házíte aporty, velmi vhodnými kandidáty pro vás budou zlatí retrívři nebo labradoři. I mnoho dalších plemen si ale rádo zaaportuje s míčky, hračkami nebo klacky. S malými plemeny není problém si házet i doma, ovšem s většími plemeny riskujete drobné í větší škody na vybavení vašeho interiétu.
 • Plavání je rovněž velmi dobrou aktivitou, obzvláště, pokud má váš pejsek problémy s klouby. Je to vhodná volba i v letních vedrech, kdy psi uvítají jakoukoli možnost ochlazení. Mezi klasicky nejlepší plavce se řadí retrívři.
 • Psi potřebují cvičit i mentálně. Speciálně velmi chytrá plemena jako jsou border kolie si velmi užívají hledání ukrytých předmětů, stopovanou a různé další naročnější úkoly.

Je nutné brát v potaz zdravotní rizika

 • Buďte si jistí, že je váš pes v kondici, než ho vystavíte náročnému běhu nebo cvičení. Pokud váš pes není zvyklý běhat, musíte jej nejprve postupně navyknout, aby s vámi bez potíží uběhl delší vzdálenosti.
 • Psí tlapky si potřebují navyknout na tvrdý terén. Pokud váš pes trávil delší dobu na trávě na zahradě, může mu náhlá větší zátěž na štěrku nebo betonu potrhat polštářky. Stejně tak buďte s pejskem opatrní v létě, aby si tlapky nepopálil o horký asfalt nebo dlažbu.
 • Vyvarujte se přehřátí psa ve vyšších teplotách. Nezapomeňte, že psi se neumí potit a jejich ochlazovací mechanismus je méně efektivní, než ten lidský. V kombinaci s fyzickou zátěží se psi ve vedru snadno přehřejí, tím spíš pokud je velká vzdušná vlhkost. Pozor si dávejte především u psů s krátkým čenichem (buldoci, bostonští teriéři) a u psů s tmavou nebo dlouhou srstí. Jakmile se váš pes začně při cvičení motat, zrudne mu jazyk nebo začně trousit husté táhlé sliny, okamžitě psa uklidněte, posaďte jej do stínu a nabídněte mu vodu. Případně jej můžete vodou i polít. Pokud se pes nelepší, nebo je jeho stav vážný, okamžitě jej osprchujte nebo polijte množstvím vody a ihned se dostavte k veterináři.
 • Při cvičení dělejte přestávky a dejte psovi vždy napít. Pokud je venku horko, omezte cvičení na ranní nebo večerní hodiny. Vždy se přizbůsobte venkovní teplotě a vlhkosti.
 • Stejně tak může být rizikové chladné počasí. Váš pes může snadno přijít k omrzlinám na tlapkách, nosu nebo uších, případně může mít podrážděné tlapky z namrzlého sněhu. Nedovolte psům pít z kaluží, mohou být kontaminovány protimrznoucími prostředky nebo solí. Drobní a krátkosrstí psi mohou potřebovat obleček proti prochladnutí.
 • Mladí psi, speciálně rostoucí štěňata velkých plemen, by neměly podstupovat dlouhé běhy do završení 12-15 měsíců věku. Do té doby se jim stále vyvíjejí kosti a dlouhotrvající zátěž na trvdém povrchu může přivodit předčasné opotřebení kloubů.
 • Nekrmte psa těsně před nebo těsně po namáhavém výkonu. Může to způsobit nadmutí nebo překroucení žaludku (koliku). Velmi náchylná jsou k tomuto velká plemena. Obecné pravidlo je nekrmit hodinu před a po výkonu.

Článek byl převzat a přeložen ze serveru Science Daily

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz