Zdařená operace kyčelní zlomeniny u fenky Fanny

Na kliniku byla fenka Fanny přivedena s tím, že byla majitelem nalezena neschopna pohybu na obě pánevní končetiny. Nervová funkce obou pánevních končetin však byla zachována, avšak v oblasti pánve při manipulaci vykazovala značnou bolestivost. Jiná poranění nebyla zjištěna.

Sympatická fenka byla sledována a ošetřena léky proti bolesti v rámci protišokové terapie. Byla podrobena rentgenologickému vyšetření, které prokázalo příčinu jejích potíží. Tou byla dislokovaná fraktura pánevní kosti. Muselo jít o velice silný úder na zadní část těla, pravděpodobně se jednalo o autoúraz.

Zranění bylo nebezpečné hlavně z toho důvodu, že zasahovalo do kloubní jamky kyčelního kloubu. Mnoho pánevních zlomenin není vůbec třeba řešit chirurgicky, neboť obě části zlomené osti jsou díky pánevním svalům přidržovány ve stabilní poloze. Stačí pak jen dva tři týdny „klid na lůžku“ a pouhé toto opatření zajistí zhojení zlomeniny.

V případě fenky Fanny tomu tak ale nebylo. Vzhledem k oddálení obou úlomků od sebe bylo jednoznačně, po dohodě s majitelem, rozhodnuto o neodkladné operaci.

Oba konce zlomené pánevní kosti byly spojeny kovovou destičkou a několika šrouby tak, aby v průběhu operace nebyl poškozen kyčelní kloub. Destička proto musela být velmi přesně vytvarována do odpovídajícího tvaru, aby zajistila dokonalé spojení obou úlomků. Šrouby, které drží destičku na správném místě pak musely být velmi pečlivě zavedeny tak, aby se vyhnuly kloubním chrupavkám.

Narkóza i celá operace proběhla hladce, bez jakýchkoliv komplikací. Fany si ale bude muset i tak dva až tři týdny „poležet“, než se zase bude moci rozběhnout za nějakým tím aportíkem.

Kříženec yorkšíra a bišonka, fena, 2 roky

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz