Není ploténka jako ploténka

Jezevčíci jsou zvláštní tvorové. Těžko se ubránit podivu na jeho disproporční tělo a při každém pohledu nežasnout nad tím, jak je vůbec možné s tak dlouhým tělem a krátkýma křivýma nohama bez problémů může běhat po světě.

No, bez problémů. Ne tak docela a ne vždycky. Jezevčík má stejný počet obratlů, jako jiná psí plemena. Avšak díky nepoměru délky těla a nohou dochází po celý život k enormnímu namáhání celé jejich páteře. Vzájemný tlak sousedních obratlů je velmi často příčinou ortopedického onemocnění tzv. protruze neboli výhřezu meziobratlové ploténky. Mechanismus vzniku tohoto patologického stavu je z valné části daný genetickou dispozicí a také degenerativními změnami chrupavčitých částí ploténky.

Klinické příznaky jsou velmi proměnlivé podle průběhu onemocnění. K výhřezu může dojít buď najednou a náhle, nebo naopak postupně. Tomu odpovídá i stav pacienta. K potížím s pohybem pánevních končetin může dojít po jednom seskočení nebo se zhoršovat během několika dní.

Tento druhý pozvolný nástup příznaků byl i případ Asty. V neděli běhala s páníčkem po zahradě. V pondělí se ještě udržela na nohách, ale ve středu už nechodila vůbec. Majitel byl seznámen s možností chirurgického zákroku. Zpočátku váhal, ale musel rozhodovat rychle, neboť s každou hodinou se úspěšnost operace snižovala. Nakonec se rozhodl pro a ještě ve středu večer Asta podstoupila náročný chirurgický zákrok. Samotný úkon proběhl bez komplikací a také rekonvalescence proběhla nad očekávání dobře. Již třetí den po operaci Asta znovu stála na svých vlastních nohou. Sice trochu vratce, ale den ode dne pevněji a jistěji.

Díky včas provedenému chirurgickému zákroku si tak Asta ještě nějaký rok po zahradě poběhá.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz