Není ploténka jako ploténka

Jezevčíci jsou zvláštní tvorové. Těžko se ubránit podivu na jeho disproporční tělo a při každém pohledu nežasnout nad tím, jak je vůbec možné s tak dlouhým tělem a krátkýma křivýma nohama bez problémů může běhat po světě.

No, bez problémů. Ne tak docela a ne vždycky. Jezevčík má stejný počet obratlů, jako jiná psí plemena. Avšak díky nepoměru délky těla a nohou dochází po celý život k enormnímu namáhání celé jejich páteře. Vzájemný tlak sousedních obratlů je velmi často příčinou ortopedického onemocnění tzv. protruze neboli výhřezu meziobratlové ploténky. Mechanismus vzniku tohoto patologického stavu je z valné části daný genetickou dispozicí a také degenerativními změnami chrupavčitých částí ploténky.

Klinické příznaky jsou velmi proměnlivé podle průběhu onemocnění. K výhřezu může dojít buď najednou a náhle, nebo naopak postupně. Tomu odpovídá i stav pacienta. K potížím s pohybem pánevních končetin může dojít po jednom seskočení nebo se zhoršovat během několika dní.

Tento druhý pozvolný nástup příznaků byl i případ Asty. V neděli běhala s páníčkem po zahradě. V pondělí se ještě udržela na nohách, ale ve středu už nechodila vůbec. Majitel byl seznámen s možností chirurgického zákroku. Zpočátku váhal, ale musel rozhodovat rychle, neboť s každou hodinou se úspěšnost operace snižovala. Nakonec se rozhodl pro a ještě ve středu večer Asta podstoupila náročný chirurgický zákrok. Samotný úkon proběhl bez komplikací a také rekonvalescence proběhla nad očekávání dobře. Již třetí den po operaci Asta znovu stála na svých vlastních nohou. Sice trochu vratce, ale den ode dne pevněji a jistěji.

Díky včas provedenému chirurgickému zákroku si tak Asta ještě nějaký rok po zahradě poběhá.