Proč musí tolik fen a koček zbytečně trpět?

Vyoperovaná zanícená děloha fenky Abby

Vyoperovaná zanícená děloha fenky Abby

Člověk je tvor nepoučitelný a v mnoha ohledech plný předsudků a pověr. Každodenní praxe na naší klinice nás o tom přesvědčuje. Mnohdy je to opravdu lidská nevědomost, občas lenost a neochota skutečně vyřešit problémy, co ubližuje našim mazlíčkům nejvíce.

Po mnoho let, od svého založení, se naše pracoviště snaží mezi našimi klienty šířit osvětu. Znamená to v mnoha případech dlouze a vytrvale vysvětlovat, seznamovat s novými vědeckými poznatky a snaha předcházet problémům, jimiž předejít lze. Stále totiž věříme, že více informovaný chovatel je více spolupracující chovatel. Pohříchu mnoho lidí věří svému dobře informovanému sousedovi, světaznalému švagrovi nebo internetu více, než svému veterináři. Nic proti sousedům, švagrům nebo internetu. Jen si přece jen skromně troufáme tvrdit, že o veterinární praxi toho víme přece jen trochu více.

Někdy mi připadá, že výraz „kastrace“ je sprosté slovo. Nepřál bych vám vidět zděšení ve tváři některých lidí při jeho vyslovení. Přínos pro zdravotní stav koček a fen je přitom neoddiskutovatelný a známý po mnoho let. Je naopak velmi zábavné, jaké důvody jsou schopni někteří lidé vymyslet jako argument proti kastraci jejich feny. „Bude tlustá“, „bude líná“, „bude z ní mrzák“. Ovšem nejfantasknějším argumentem ale zůstává tento: “Je to proti přírodě!“ Kde u vás v obýváku na gauči nebo v polstrovaném psím pelechu s miskou plnou granulí, s vitamínovými doplňky a kloubní výživou chcete najít tu „přírodu“? Pes doprovází člověka po několik tisíciletí. Za tu dobu a za vydatného přispění člověka šlechtěním psích plemen generace psů podléhají podobným civilizačním faktorům, jako jejich páníčkové.

Hormonální poruchy u fen bezprostředně souvisí s těmito vlivy. Jejich přímým důsledkem jsou velmi nebezpečná onemocnění, jakými jsou nádory mléčné žlázy a záněty dělohy. Především druhé zmiňované onemocnění přichází často náhle a velmi razantně, bez dalších výrazných klinických příznaků.

To byl přesně případ devítileté feny Abby zlatého retrívra. Ze dne na den přestala přijímat potravu, začala hodně pít, byla smutná až apatická. Hematologickým vyšetřením krve a sonografickým vyšetřením dutiny břišní byla diagnostikována tzv. pyometra – hnisavý zánět dělohy. Řešení tohoto problému spočívá v urgentním chirurgickém zákroku, neboť masivní zánět svými toxickými zplodinami poškozuje játra, ledviny i srdeční sval pacienta. Tento stav bývá o to vážnější, že postihuje především feny a kočky vyšších věkových kategorií a rizika spojené s chirurgickým zákrokem se výrazně zvyšují. Tento týden byla Abby v pořadí již čtvrtým podobným případem na naší klinice.

Včasnou kastrací lze těmto rizikům předejít. Preventivní zákrok je nejen šetrnější pro pacienta, provádí se na zdravém zvířeti a v neposlední řadě pro majitele je výrazně levnější.

Na přiloženém snímku je Abby již po zdárně absolvovaném zákroku i s obludnou příčinou jejích potíží. Abby vážila 36 kg, vyjmutá děloha se zánětlivým obsahem 6 kg! Budiž to argumentem proti všem zábavným i nezábavným výmluvám.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz