Jsou věci mezi nebem a zemí…

V každé medicíně, v té veterinární snad ještě o trochu víc, se někdy dějí věci mezi nebem a zemí, které se jen těžko dají vysvětlit, natož pochopit.

Na kliniku byla přivedena 18 kilogramová fenka křížence Běta, 7 let, ve velmi dobré kondici. Na první pohled úplně zdravý pes. Majitel nám sdělil, že při dnešním venčení a házení aportů zanaříkala a vrátila se k majiteli se stopami krve v tlamě a na jazyku. Po klinickém vyšetření, kdy byla shledána jen drobná ranka pod jazykem, bylo provedeno i rentgenové vyšetření. Ani to však nepřineslo žádný konkrétní nález. Vyšetření bylo uzavřeno jako oděrka sliznice dutiny ústní a pacientce byla naordinována antibiotika.

Po třech dnech se pacientka dostavila do ordinace opět. Na spodní straně krku se jí vytvořila zduřenina větší než pěst dospělého člověka s píštělí, ze které vytékal hnisavý sekret. Bylo provedeno další, tentokrát cytologické, vyšetření, aby se vyloučil, případně potvrdil nádorový původ ložiska, neboť stav pacienta se i přes razantní antibiotickou léčbu nelepšil. Výsledek byl negativní.

Asi dva týdny po první návštěvě pacientky, kdy stav pacientky nebyl lepší, bylo rozhodnuto o chirurgické intervenci a revizi hnisavého ložiska. Jaký byl náš údiv po provedené operaci lze jen těžko popsat. Z hnisavého ložiska byla vyjmuta část dřevěného klacku o rozměrech 20 x 2,5 x 3 cm!! Po odstranění cizího tělesa, vyčištění rány a prodloužení antibiotické léčby se stav pacientky velmi rychle upravil a po velké zduřenině už není ani stopy.

Příčina tohoto stavu tedy byla vysvětlena. Jak se ale tak velký předmět dostal do těla Běty zůstává záhadou. Stejně jako to, že po tak vážném úrazu nebyly poškozeny důležité a křehké struktury, jež se na spodní straně krku nacházejí.

Jsou prostě věci mezi nebem a zemí …

Dvaceti centimetrový klacek v krku

Běta bezprostředně po chirurgickém zákroku i s příčinou svých potíží.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz