Kočky a psi jsou nepřátelé již od pravěku

Psovitá v americe vymírali kvůli kočkámUkazuje se, že konkurence mezi psovitými a kočkovitými šelmami hrála mnohem větší roli v evoluci psovitých šelem v Severní americe, než se doposud myslelo. Mnoho druhů psovitých totiž kvůli kočkám vymřelo.

Vědci z mezinárodního týmu již prozkoumali na 2000 fosílií a zjistili, že příchod kočkovitých šelem z Asie na území Ameriky zapříčinilo vyhynutí až 40 druhů z čeledi psovitých (vlci, medvědi, kojoti, lišky, fenci a další). To se doposavad připisovalo především klimatickým změnám. Studie publikovaná ve velmi prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) však dokazuje, že hlavní vinu nesou právě kočky.

“Většinou za hlavní hybnou sílu evoluce biodiverzity pokládáme klimatické změny. Jenže konkurence mezi šelmami se ukazuje jako mnohem více důležitý faktor právě pro psovité,” říká Daniele Silvestro z ústavu biologie a přírodních věd z Univerzity v Gothenburgu ve Švédsku.

Psovití se v Severní americe poprvé objevili před 40 miliony lety a největší diverzity dosáhli před 22 miliony let, kdy na kontinentu žilo přes 30 různých druhů. Do dnes jich přežilo jen 9. Postupem času nabyli na velikosti a stali se z nich velcí predátoři, kdy mnozí vážili přes 30 kilogramů, a patřili tak k největším predátorům v Americe vůbec. V minulosti tedy bylo zjevně výhodnější být velkým medvědem, než maličkým fenkem, i když v dnešní době je tomu zase spíše naopak a ohroženými druhy se stávají ti velcí.

Úspěch jakéhokoli šelmovitého druhu je dán především jeho schopností obstarat si potravu. Ovšem množství dostupné kořisti je omezené, což způsobuje značnou konkurenci mezi šelmami obývajícími stejné teritorium. Dnes to můžeme pozorovat například v Africe, kde spolu neustále o potravu soupeří divocí psi, hyeny, lvi a další kočkovité šelmy. V severní americe se ukazuje, že příchod konkurence od kočkovitých šelem mělo smrtící následky pro populace místních psovitých druhů. Kočkovitých však v tom stejném období nijak neubylo, což signalizuje, že byly úspěšnějšími lovci, než dnes již vymřelí zástupci psovitých.

Není tedy divu, že jsou vůči sobě psi a kočky tolik nevraživí. Jsou totiž na nože a na smrt evidentně již mnoho miliónů let.

zdroj: www.sciencedaily.com

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz