Jak bojovat s psí a kočičí obezitou? Možná je budeme krmit myšmi.

Obezita psů a koček

Psi a kočky chovaní jako domácí mazlíčci s námi tráví skoro celý svůj život, pohybují se ve stejném prostředí a často mají i podobný “životní styl”. Mnoho mazlíčků má také stejně jako my možnost se přejídat, což s sebou stejně jako u lidí nese své negativní následky jako je obezita, cukrovka či rakovina.

Obezitou psů a koček a jejími příčinami se nedávno zabývalo výživové sympozium americké společnosti pro zdraví zvířat ADSA-ASAS. Jedním z logických závěrů je, že na stav zvířete má především vliv jeho majitel. “Prvním a zároveň asi nejdůležitějším krokem v boji s obezitou zvířete je jednoduše, že si majitel vůbec uvědomí, že má zvíře nadváhu,” říká doktorka Kelly Swansonová, profesorka výživy zvířat na univerzite v Illinois, USA. “Majitelé musí opravdu rozpoznat, že jejich zvíře je obézní, a ne že je to vtipné, zavalité zvířátko, co vypadá roztomile. Štíhlí, zdraví mazlíčci nejen, že žijí déle, ale kvalita jejich života je mnohem vyšší,” pokračuje Swansonová.

Váha psa a kočky

Dalším důležitým vlivem je typ krmení a frekvence, s jakou jej zvířeti podáváme. O důležitosti správného krmení vybraného na míru konkrétnímu zvířeti hovořil doktor Dennis Jewell, výzkumník ve společnosti Hill’s Pet Nutrition.

“Každé zvíře má jedinečné geny, které udávají, kolik kalorií zrovna ono potřebuje, aby si zachovalo zdravou tělesnou hmotnost,” říká Jewell. “Můžeme sice vytvořit různá krmení pro zvířata určité velikosti, stáří, aktivity, atd. ale konkrétní stravovací režim se vždy musí nastavit přímo na míru konkrétnímu zvířeti.”

Obecně pro hubnutí je pak důležité sestavit dietu s krmivem, které je méně energetické, ale bohatší na vlákninu.

Jednou z přehlížených stravovacích strategií může být jídlo samotné. Doktorka Katherine Kerrová, výzkumnice na Floridské univerzitě na základě výzkumu divokých koček v Africe říká, že syrové maso a celá těla kořisti by mohly sloužit jako dobrá alternativa ke granulím.

“Při sledování chování divokých koček jsme zjistili, že kočky nejsou uzpůsobeny ke žvýkání. Jakmile jsou krmeny celou kořistí (například myší), pouze jí rozdrtí lebku a pak ji spolknou celou,” vysvětluje Kerrová. Strava divokých koček tak obsahuje i kůži, chlupy a kosti kořisti. To má dle výzkumu velmi pozitivní vliv na energetickou vyváženost organismu a na střevní mikrofloru. Syrové maso a celá zvířata by tak mohly mít pozitivní vliv i na domácí mazlíčky.

Kerrová dodává, že takovéto typy diet jsou u psů a koček velmi podceněny a nejsou probádány a zkoumány, přitom by mohly mít velmi pozitivní vliv nejen na obezitu, ale i pomoci předcházet chorobám a alergiím, které dnes domácí zvířata sužují stále častěji. Tímto způsobem se dnes například běžně krmí v zajetí chovaní hadi.

Než se však vydáte do obchodu, ještě chvíli vyčkejte. Kerrová uváženě dodává, že slepě kopírovat přírodu u zdomácnělých a vyšlechtěných zvířat je často kontroverzní a nemusí být vždy správné. “Musíme takovéto typy diet nejprve prozkoumat a provést rozsáhlejší výzkum, abychom mohli činit nějaké závěry.”

zdroj: www.sciencedaily.com

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz