Čipováním zvířat prospějete dobré věci!

Tak nějak jsme si zvykli, že co se týká zájmů zvířat, případně povinností jejich majitelů, jsou naši zákonodárci ve svých rozhodnutích poněkud liknavější. Nejinak je tomu i v případě dokonalejší a spolehlivější evidence zvířat.

Jistě se najde málokdo, kdo by se nepohoršil nad smutnými obrázky, nezřídka přinášené mnohými médii, o zubožených psech uvázaných v lese, o přeplněných útulcích plných opuštěných a odložených „mazlíčků“, o množírnách psů i koček, ve kterých jsou tyto živé bytosti degradovány na biologické kontejnery živené za účelem produkování dalších a dalších mláďat.

Možná to není příliš známo, ale Česká republika jako jeden ze čtyř posledních evropských států neuzákonila doposud povinné značení a zavedení centrální evidence zvířat. Je proto doposud možné, aby výše zmíněné „aktivity“, způsobující tolika zvířatům utrpení, mohly být nadále na území našeho státu provozovány. Naštěstí se snad blýská na lepší časy. Připravuje se novela zákona, jež by tuto povinnost měla zavést a tím i zamezit nebo alespoň výrazně omezit nelegální praktiky chovu a zacházení se zvířaty.

Prozatím jediným nejspolehlivějším způsobem označování živočichů je čipování. Jedná se o podkožní aplikaci skleněné kapsle o rozměrech zhruba 1 x 10 mm, v níž je dvanáctimístný číselný kód, jež se dá odečítat speciálními čtecími zařízeními. Výhody takovéhoto označení a evidence jsou zřejmé. V případě zatoulání zvířete je velmi jednoduché dohledat jeho majitele. Takovéto opatření bude sice majitele jednorázově něco málo stát (v řádu několika set korun), avšak věřím, že drtivá většina lidí toto opatření přijme s vědomím, že to dělají pro dobro mnoha dnes stále ještě trpících zvířat.

Jak čipování probíhá:

Celá procedura jak implantace čipu, tak čtení čipů je velmi jednoduchá.

Procedura čipování 11. Nejprve neočipovaného pejska zkontrolujeme čtečkou, zda v sobě náhodou již nějaký čip nemá.
Procedura čipování 22. Čtečkou rovněž oskenujeme balení s aplikátorem čímž zjistíme zda je nový nachystaný čip funkční.
Procedura čipování 33. Pomocí aplikátoru s jehlou aplikujeme čip po kůži zvířete.
Procedura čipování 44. Pro úplné plnění funkce čipu je nutné zaregistrovat označené zvíře do databáze. Toto by v případě schválení navrhované novely byla česká celonárodní databáze.
Procedura čipování 5 5. Pokud někdy v budoucnu dojde ke ztrátě vašeho mazlíčka, útulky a záchytné stanice mají k dispozici čtečky čipů a díky informacím z čipu je velmi snadné zjistit, komu zvíře patří.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz