Leptospiróza – proč vakcinovat?

Mnoho onemocnění vlivem změn probíhajících v souvislosti s těsnějšími kontakty lidí a zvířat a jejich aktivity ve volné přírodě mění své projevy, intenzitu výskytu i zvyšující se riziko přenosu ze zvířat na lidi. Mezi takto se měnící onemocnění patří i leptospiróza, bakteriální onemocnění mající souvislost s vodou a drobnými hlodavci. Významným rezervoárem onemocnění pro člověka se v poslední době ale stávají právě psi a leptospiróza se stala nikoli nevýznamnou zoonózou.

Leptospira

Onemocnění probíhá nejčastěji za příznaků akutního selhání ledvin. Po prodělaném onemocnění dochází po dlouhou dobu k vylučování leptospir do okolí právě prostřednictvím moči. Zatímco serotypy, mající původ u drobných hlodavců (L.icterohemorrhagie), se do prostředí vylučují po dobu několika měsíců, serotypy psí (L.canicola) jsou vylučovány močí po dobu několika let. Z tohoto důvodu je velmi důležitá pravidelná vakcinace psů. Nejen pro jejich vlastní ochranu, ale především pro ochranu lidí v blízkosti psa, především dětí.

Vakcína proti leptospiróze je dnes běžně zařazována do polyvalentních psích vakcín. Ve většině případů postačí vakcinace jedenkrát za rok, v prostředí s vysokým výskytem je nutné vakcinovat 2x do roka pharmacie europe viagra.