Ještě že ledviny jsou dvě

Příběh kavalíra Montyho, 7 let. Monty je tak trochu smolař. Už od 1.roku svého života u něho byla zjištěna vrozená srdeční vada (tzv. dysplazie mitrální chlopně) a dlouhodobě byl nucen užívat léky, které pomáhají jeho srdci tento handicap zvládat, což se dařilo docela dobře. Mnoho let neměl žádné potíže.

Nedlouho po jeho 6. narozeninách ale začal mít problémy s močovými cestami. Vracející se záněty močového měchýře byly důvodem k důkladnému vyšetření celého vylučovacího aparátu. Opakovaně byla vyšetřována moč i krev, byly zhotoveny rtg snímky dutiny břišní a vyšetření ultrazvukem. Zjištěné skutečnosti nebyly příliš povzbudivé. Montyho trápily nejenom močové kameny, ale také polypovitý útvar na stěně močového měchýře, zvětšená a cystózní prostata, ale především degenerovaná levá ledvina vyplněná tekutinou, o jejímž původu jsme nevěděli nic.

Majitelovi Montyho byla navržena operace jako východisko řešení dlouhodobých opakujících se problémů. A to dokonce hned několik operací po sobě. Neboť tolik problémů nebylo možno při jednom zákroku zvládnout. Riziko bylo velké vzhledem k nedobré kondici pacienta a především vzhledem k vrozené srdeční vadě pacienta. Montymu se ale poněkud ulevilo po dlouhodobé antibiotické léčbě, proto se majitel zdráhal k operaci svolit. Řešení nakonec přišlo samo. O tři měsíce později nastalo prudké zhoršení zdravotního stavu Montyho. Vyšetření rentgenem i ultrazvukem ukázalo několikanásobné zvětšení nemocné levé ledviny.

Operace byla neodkladným a jediným řešením celé situace. Na dlouhé rozhodování čas nebyl, přestože riziko bylo veliké. Byla vyjmuta celá změněná a zvětšená ledvina a provedena kastrace, jako opatření ke zlepšení stavu prostaty.

Následovala několikadenní infuzní pooperační péče. Vzorky tkáně z operované ledviny byly zaslány na histologické vyšetření, jež odhalilo karcinom pánvičky ledvinné. Vzhledem k tomu, že útvar byl odstraněn kompletně celý, by ale prognóza celého případu mohla být velmi dobrá.

V současné době čeká Montyho ještě nějaký čas na zotavenou, aby mohl trochu přibrat na váze, a co nejdříve mohl podstoupit druhou operaci močových kamenů a polypu na stěně močového měchýře.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

RoyalCanin

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz