Zlomeniny nejsou legrace

Whippet Hunter, 3 roky. Tarsální kloub je laikovi znám spíše pod názvem “kotník”. Je to kloub velice složitý, poskládaný z mnoha drobných kůstek navzájem dosti složitě pospojovaných drobnými kloubními plochami, vazy a šlachami. Při traumatu tohoto složitého kloubu nebývá chirurgické ošetření pro jeho anatomickou složitost jednoduché.

Pes Hunter byl se svým majitelem na pravidelné procházce. Zmizel majiteli z dohledu a vrátil se po několika minutách kulhající na pravou pánevní končetinu. Při návštěvě ordinace byla končetina pod patou silně nateklá, bolestivá a zřetelně vyosená. Po medikamentózním zklidnění pacienta bylo provedeno RTG vyšetření a zjištěno silné trauma ve zmíněné krajině. Byla diagnostikována fraktura 2. a 3. metatarzální kosti, fraktura centrální a 1. tarzální kosti a luxace calcaneu a 4. tarzální kosti.

Na levém RTG snímku je silně traumatizovaná pánevní končetina před operací, na pravém snímku po osteosyntéze pomocí destičky, šroubů a drátu

Na levém RTG snímku je silně traumatizovaná pánevní končetina před operací, na pravém snímku po osteosyntéze pomocí destičky, šroubů a drátu

Vzhledem k tak rozsáhlému zranění byla jako možná terapeutická chirurgická metoda zvažována i tzv. artrodéze, což je znehybnění kloubu a jeho trvalé vyřazení z činnosti. Znamenalo by to doživotní invalidizaci pacienta, zabránilo by se ale bolestivosti a případným komplikacím po jiné neúspěšné chirurgické metodě. Nakonec bylo ale rozhodnuto o podstoupení jistého rizika a zvolena dosti složitá osteosyntéza poškozených kostí. Pomocí ploché destičky, pěti kortikálních šroubů a jednoho Kirschnerova drátu byla zajištěna dostatečná stabilizace poškozené oblasti a je velká naděje, že po dvou měsících Hunter bude moci svoji packu zase používat, jako dřív.

Na naší Jičínské klinice lze platit platebními kartami

Kontakty

Klinika Jičín

Barákova 584, Jičín 506 01
Po-Pá: 8:00 - 20:00
So-Ne: 9:00 - 13:00
+420 493 534 259
+420 602 466 536
  klinika@jicinvet.cz

Klinika Nová Paka

Dukelské nám. 35, Nová Paka 509 01
Po-Pá: 8:00 - 18:00
+420 725 946 511
  klinika@jicinvet.cz